Na festiwalu spotykają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Festiwal tym samym zderza muzyczną tradycję ze współczesnością. To konfrontacja i alians muzyki archaicznej z elektroniką, jazzem, współczesną muzyką klasyczną. Festiwal jest próbą odnalezienia wspólnych źródeł muzycznej tradycji i awangardy.
Dotychczasowe edycje festiwalu sprawiły, że KODY stały się jednym z najciekawszych artystycznie, docenionych przez krytykę i publiczność, wydarzeń muzycznych w Polsce. Festiwal jest też największym przedsięwzięciem muzycznym we wschodniej Polsce. Współpracowali z nim najwybitniejsi kompozytorzy naszych czasów (Arvo Pärt, Philip Glass), znakomici muzycy jazzowi (Jan Garbarek, John Zorn, Tomasz Stańko, Bill Laswell), niezwykła artystka dźwiękowej sztuki performance Laurie Anderson, wielcy wykonawcy z kręgu muzyki klasycznej (Andrzej Bauer, Cem Mansur, The Hilliard Ensemble).
Siłą KODÓW są gwiazdy światowego formatu oraz wydarzenia premierowe, przygotowane specjalnie na zamówienie festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się w przestrzeniach lubelskiego Starego Miasta i w Filharmonii Lubelskiej. Komisarzem artystycznym festiwalu jest Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".