Arcydzieło z opóźnionym zapłonem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 21:12
Jeden z filarów repertuaru skrzypcowego - Koncert Beethovena - nie od razu zyskał uznanie. Kompozytor nie doczekał czasów, w których jego dzieło zyskało powszechny podziw.

Koncert skrzypcowy został skomponowany przez Beethovena w roku 1806. Premiera odbyła się w Theater an der Wien, a solistą był jeden z najlepszych ówczesnych skrzypków - Franz Clement. Wedle powszechnie przyjętej wersji wydarzeń, Beethoven cyzelował swoje dzieło do ostatniej chwili, w wyniku czego solista wykonał swoją partię a prima vista, nie mając czasu na próby. W rezultacie ten ogromny, symfonicznie pomyślany koncert, w którym orkiestra gra równie wielka rolę jak solista, spotkał się z chłodnym przyjęciem publiczności.

Dzieło zostało więc szybko porzucone. Clement, co oczywiste, nie chciał doń powracać. Beethoven, aby uratować utwór, dokonał jego transkrypcji na fortepian, zapoczątkowując długą tradycję adaptacji Koncertu na inne instrumenty - istnieje wersja na gitarę oraz na klarnet.

Dopiero wiele lat po śmierci Beethovena pewne cudowne dziecko wprowadziło ten koncert na estrady. Dzieckiem tym był dwunastoletni Józef Joachim, później jeden z najważniejszych skrzypków swoich czasów, dla którego powstał później Koncert Brahmsa.

W niedzielny wieczór Koncert skrzypcowy Beethovena usłyszymy w interpretacji Leonidasa Kavakosa, znakomitego greckiego skrzypka, który od czasu triumfu w konkursie im. Sibeliusa (1985) w wieku lat 18. nie przestaje zachwycać precyzją, techniką i muzykalnością.

Na transmisję z Lubeki zaprasza Ewa Szczecińska

W przerwie koncertu nadamy audycję Justyny Nowickiej "Jak powstaje sztuka".

 

Program

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Piotr Czajkowski IV Symfonia f-moll op. 36


Wyk. Leonidas Kavakos – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Radia Północnoniemieckiego, Semyon Bychkov - dyrygent

10 lipca (niedziela), godz. 20:00

Czytaj także

Beethoven i wieczna kobiecość

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 16:29
O kobiecości w życiu i dziele Ludwika van Beethovena dyskutowali w Warszawie muzykolodzy z całego świata. Sympozjum towarzyszyło XV Wielkanocnemu Festiwalowi L. van Beethovena.
rozwiń zwiń