Gutmann - ulubiony uczeń Chopina

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 23:00
Chopin dedykował mu swoje Scherzo cis moll, pracował z nim przez 5 lat. On nie liczył się z upodobaniami mistrza: rąbał i walił, co się zwie. A jednak Chopin był zadowolony z jego interpretacji. Jaki był Adolf Gutmann?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W "Notatniku Dwójki" zaprosiliśmy na rozmowę z Ewa Sławińską Dahlig - autorką książki " Adolf Gutmann - ulubiony uczeń Chopina".

Adolf Gutmann był nie tylko uczniem, ale także wielkim przyjacielem Chopina. Urodził się w Niemczech, w Heidelbergu, zmarł we Włoszech. Działał w wielu w wielu krajach, również poza Europą. Autorka dotarła do źródeł w Niemczech, Francji i Włoszech. W swojej książce nakreśla sylwetkę postaci nietuzinkowej, znakomitego muzyka, cenionego w swojej epoce kompozytora.

Audycję przygotowała Ewa Skulska.

10 lipca (środa)

/
Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prostota i naturalność przy fortepianie". Żegnamy Olgę Rusinę

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 12:00
- Mój profesor, Jakow Milstein, zawsze mówił, że w graniu musi być prostota, naturalność i swoboda. Jak wiele każde z tych słów zawiera, prawda? - mówiła kiedyś Rusina. W Dwójce wspominaliśmy znakomitą pianistkę, która odeszła 7 maja tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barłomiej Wąsik: prawdziwa awangarda to Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:00
Z jednym z najciekawszych pianistów i aranżerów młodego pokolenia Ewa Szczecińska rozmawiała o awangardowości XIX- wiecznej muzyki fortepianowej: od Beethovena, przez Chopina i Schumanna, po Liszta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomnik dla Chopina wzdłuż międzymiastowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 18:00
W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o wyjątkowym w swoim radykalizmie i zarazem głęboko powiązanym z muzyką projekcie Krystiana Burdy, zatytułowanym "Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni”.
rozwiń zwiń