Podróż po "polskiej stolicy lnu"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 16:30
Żyrardów miał być miastem idealnym, w którym spełnią się wszystkie postulaty XIX-wiecznego miasta przemysłowego. Jak dziś prezentuje się to miejsce? O tym mówiliśmy w "Notatniku Dwójki".
Żyrardów
ŻyrardówFoto: Krzysztof Dobrzański/Flickr CC 2.0

Historia miasta sięga roku 1829, kiedy to zawiązano spółkę Karol Sholtz i Spółka, której zadaniem było uruchomienie pierwszej na terenach Cesarstwa Rosyjskiego fabryki lniarskiej. Miasto swoją nazwę wywodzi od nazwiska pierwszego dyrektora technicznego żyrardowskiej fabryki lniarskiej Philippe’a de Girard – inżyniera, konstruktora i wynalazcy m.in. turbiny wodnej oraz maszyny do mechanicznego przędzenia lnu.

Jak teraz wygląda "polska stolica lnu"? Państwa przewodnikami po historycznym i współczesnym Żyrardowie byli: Jacek Grzonkowski i Sylwia Matejek z Urzędu Miasta w Żyrardowie. Usłyszeli też Państwo również archiwalne fragmenty wspomnień robotnic fabryki, które nagrano w ramach badań etnograficznych.

Audycję przygotowała Agnieszka Sterczyńska.

16 sierpnia (piątek)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA podróże Żyrardów
Czytaj także

Gdzie w Polsce kończy się znane?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 15:30
- Egzotyczne pozostały Bieszczady. Są puste, można poczuć przestrzeń, być samemu z przyrodą - mówiła w Dwójce dr Izabela Łęcka z Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin bez fortepianu" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 09:00
O głośnym spektaklu, który będzie można obejrzeć w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach 9. Festiwalu "Chopin i jego Europa", w "Wybieram Dwójkę" opowiedział jego reżyser Michał Zadara.
rozwiń zwiń