Ala ma kota, a Marysia krasnoludki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:00
W "Archiwalni" usłyszeliśmy głos Mariana Falskiego, autora "Elementarza", ponadto Tadeusz Łomnicki i Daniel Olbrychski przeczytali fragmenty baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej.
Audio
  • Archiwalnia (16.09.2013): nagrania głosów Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Witolda Wirpszy
  • Archiwalnia (17.09.2013): nagrania głosów Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego oraz Ireny Kwiatkowskiej
  • Archiwalnia (18.09.2013): nagrania głosów Józefa Małgorzewskiego oraz Gustawa Holoubka
  • Archiwalnia (19.09.2013): nagrania głosów Andrzeja Miłosza, polskiego dziennikarza, publicysty, reżysera filmów dokumentalnych, brata poety Czesława Miłosza., Janusza Zaorskiego – reżysera oraz Gustawa Holoubka i sędziego Michała Kulczyckiego.
  • Archiwalnia (20.09.2013): nagrania głosów Andrzeja Munka i Zofii Posmysz oraz, we fragmencie słuchowiska „Pasażerka z kabiny 45”, Aleksandry Śląskiej i Jana Świderskiego
  • Archiwalnia (23.09.2013): rozmowa z Januszem Gajosem, który skończył właśnie pracę nad spektaklem Teatru Telewizji "Opowieści Hoolywoodu”. Ponadto – pisarka Zofia Chądzyńska o fascynacji Jeanem Reverzyma, a Henryk Tomaszewski o teatrze.
  • Archiwalnia (24.09.2013) - Krzysztof Zanussi o zwyczajach Japończyków i upiornym kocie, towarzysz „Wiesław” rzuca hasło budowy tysiąca szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego, a Ziemowit Fedecki, pisarz, tłumacz, satyryk, autor tekstów musi zapłacić cło za maszynę do pisania, ponieważ nie jest to jego „narzędź” pracy.
  • Archiwalnia (25.09.2013): Andrzej Wajda kręci "Popioły”, Jerzy Waldorff natomiast opowiada o wdziękach "Ordonki”.
  • Archiwalnia (26.09.2013): rozmowa z wybitnym pianistą i nauczycielem Władysławem Kędrą; autor "Mitologii" Jan Parandowski opowiada o tym, co zdziwiłoby starożytnego Greka na olimpiadzie w roku 1960
  • Archiwalnia (27.09.2013): rozmowa ze Stefanem Kisielewskim. W Warszawie, w mieszkaniu Mirona Białoszewskiego, odwiedziliśmy niewidomą poetkę Jadwigę Stańczakową.
  • Archiwalnia (30.09.2013): Agnieszka Holland o początkach swojej drogi twórczej, a Zygmunt Kałużyński bierze udział w licytacji piękności
  • Archiwalnia (01.10.2013): Antoni Słonimski opowiada o kawiarni Pod Pikadorem, Julian Tuwim mówi fragment "Grande Valse Brillante”, a rysownik Jerzy Lengren prezentuje najnowsze urządzenie do przekazywania obrazów za pomocą radia
  • Archiwalnia (02.10.2013): Jeremi Przybora opowiedział o artystce filmowej Imogenie Rzepusze, a dyrygent Witold Rowicki wcielił się w rolę żurnalisty radiowego (Dwójka/Archiwalnia)
  • Archiwalnia (4.10.2013): Gustaw Holoubek przyznał się, że lubi oglądać westerny, usłyszeliśmy też głos Jana Kurnakowicza, a Wiesław Gołas wcielił się w rolę upiornego faceta. Na zakończenie przenieśliśmy się w przestrzeń międzygwiezdną.
  • Archiwalnia (7.10.2013): Eugeniusz Bodo cieszy się życiem, Jerzy Petersburski opowiada o swoim największym przeboju, który nie nazywa się "Tango Milonga", a Józef Hen rozszyfrowuje erotyczny kod Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na zakończenie wierszyk "Dwa kotki"
  • Archiwalnia (8.10.2013): głos Mariana Falskiego, autora "Elementarza"; Tadeusz Łomnicki i Daniel Olbrychski czytają fragmenty baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej
Fragment okładki Elementarza Mariana Falskiego.
Fragment okładki "Elementarza" Mariana Falskiego.Foto: mat. prasowe

"Archiwalnia" to wywiady, relacje, spotkania, rozmowy... słowem - najciekawsze nagrania z niezmierzonych zasobów archiwalnych Polskiego Radia. Cofamy się w czasie, żeby usłyszeć relację na gorąco z planu "Wojny domowej", posłuchać głosu Józefa Piłsudskiego, spotkać się z Jerzym Jarockim, Gustawem Holoubkiem i wieloma innymi postaciami świata kultury i sztuki. Świata, który odszedł, ale jego ślad pozostał na taśmie. Teraz przywracamy go do życia dzięki najwspanialszemu wynalazkowi ludzkości - radiu.
Audycję prowadzi Tomasz Obertyn

Od poniedziałku do piątku, godz. 15.50

 


Czytaj także

Zofia Chądzyńska: Byłam awanturnicą

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień Zofii Chądzyńskiej – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłótnie z Andrzejem Chłopeckim

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
- Często zaciekle spieraliśmy się o muzykę. Ale te dyskusje wzbogacały nas obu - mówił w Dwójce kompozytor Paweł Szymański. W przerwie koncertu "Andrzej Chłopecki in memoriam" wspominaliśmy zmarłego przed rokiem muzykologa.
rozwiń zwiń