- Naszą ideą chcemy podkreślić wyjątkowość tego dnia. To tak, jakbyśmy wysyłali pocztówkę komuś bliskiemu - mówił w Jedynce dr Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum.
Pocztówki zostały zaprojektowane przez znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia.
- Wiemy, że dzisiaj coraz rzadziej wysyłamy sobie życzenia na pocztówkach. Mamy czasy sms-ów i e-maili - przyznał dr Krzysztof Jaraczewski, prywatnie wnuk Marszałka. - Przygotowaliśmy trzy pocztówki: z postacią Marszałka oraz z motywami narodowymi, ale wszystkie przekazują tę samą wartość: że mamy Polskę niepodległą i tą ideą chcemy się dzielić - powiedział i dodał, że akcja "Mamy Niepodległą" została objęta honorowym patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
W sumie wysłanych zostanie ponad 100 tysięcy kartek. Pocztówki zostały zaprojektowane przez znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia. Gość Jedynki wyraża też podziękowanie Poczcie Polskiej, która, jak mówi - natychmiast zareagowała, (...) między innymi przygotowała tak zwane neokartki, to znaczy, że my zapisujemy je elektronicznie, a one są fizycznie dostarczane do adresata, czyli taki kompromis nowoczesności z tradycją. (...) Mamy nadzieję, że zapoczątkowana w tym roku akcja, będzie kontynuowana w latach następnych, (...) z Pocztą Polską jesteśmy już umówieni na następny rok.
Dyrektor Jaraczewski przypomina, że, wciąż tworzone, muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku posiada w swoich zbiorach znaczną kolekcję kartek o treści patriotycznej, z przełomu XIX i XX wieku oraz z dwudziestolecia międzywojennego. - Być może w następnych latach, w ramach akcji "Mamy Niepodległą", będziemy wysyłali ich reprinty. Zapewnia, że otwarcie muzeum Marszałka nastąpi w roku 2017 roku, na 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.
Z gościem "Popołudnia z Jedynką" rozmawiał Paweł Wojewódka.
"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
mc