Nowy Jork - miasto idealne czy przeklęte?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 10:02
Pretekstem do spotkania w dzisiejszych "Rozmowach po zmroku" są cztery publikacje książkowe poświęcone Nowemu Jorkowi: "Deliryczny Nowy Jork", "Od Manahatty do Ground Zero", "Kiedy katedry były białe", "Nowy Jork zbuntowany". Na audycję zaprasza Paulina Wilk.
Nowojorski Times Square jest jedną najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w całych Stanach Zjednoczonych
Nowojorski Times Square jest jedną najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w całych Stanach ZjednoczonychFoto: Wikipedia/Terabass

Nowy Jork jako miasto-koncept to całkowicie sztucznie zaprojektowana przestrzeń połączona z nowym, równie wyimaginowanym i równie konsekwentnie zrealizowanym modelem życia. To wszechświat sztuczności. Fenomen elektryzujący jako doskonała realizacja architektoniczno-społecznej wizji, nigdy nie wyrażonej w żadnym manifeście, ale konsekwentnie realizowanej przez wielu architektów.

Czy Nowy Jork to miasto idealne, spełnione pragnienie - czy przeciwnie: miasto koszmarne, przeklęta wizja, której pozazdrościły inne megamiasta, wyrastające na całym świecie i pochłaniające połowę ludzkości.

O relacjach między ludźmi i architekturą w Nowym Jorku, o koncepcie wieżowca jako budynku doskonałego czy też fatalnego oraz wpływie "wzoru nowojorskiego" na architekturę i styl życia innych miast na świecie porozmawiamy z:

Magdaleną Rittenhouse, autorką książki "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero", Ewą Winnicką, autorką książki "Nowy Jork zbuntowany" oraz prof. Piotrem Lorensem z Politechniki Gdańskiej.

Na audycję zaprasza Paulina Wilk.

3 grudnia (wtorek), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: Nowy Jork
Czytaj także

Falender: Louise Bourgeois mogłaby Szapocznikow buty czyścić

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 15:30
- W tym roku, w swoje urodziny zrobiłam sobie prezent i pojechałam do Nowego Yorku na wystawę Aliny Szapocznikow w Museum of Modern Art. Tylko po to, żeby zobaczyć, jak to jest być sławną dopiero czterdzieści lat po śmierci - mówi rzeźbiarka Barbara Falender.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stąpanie po cienkiej linie. Madagaskar, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 11:00
- Kultura na Madagaskarze stała się ubogą krewną rozwoju - mówił w radiowej Dwójce malgaski pisarz Jean-Luc Raharimanana, który przyjechał do Warszawy w związku z ukazaniem się numeru "Literatury na Świecie" poświęconemu literaturze i pisarzom z tej niezwykłej wyspy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

William S. Burroughs: prorok epoki informacji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 08:00
Dziś mija 100. rocznica urodzin wielkiego ekscentryka wśród artystów, człowieka uważanego za jednego z ojców założycieli współczesnej popkultury. Przypominamy audycję, w której dyskutowaliśmy o rozległym wpływie William S. Burroughsa na współczesną myśl i kulturę.
rozwiń zwiń