W ciągu zaledwie dwóch lat ten festiwal stał się marką Gdańska. Dzięki precyzyjnie wyselekcjonowanemu repertuarowi w wykonaniu niekwestionowanych autorytetów muzyki dawnej, znalazł się na szczycie rankingów i notowań kulturalnych.
Tegoroczny ma mocną inaugurację - koncert obleganego przez rzesze fanów pod każdą szerokością geograficzną Jordiego Savalla. Kataloński mistrz przedstawi w Gdańsku, wraz z formacją Le Concert des Nations unikatową muzykę m.in. Jeana-Baptiste'a Lully'ego - pierwszego lidera i kompozytora orkiestry w nowożytnym sensie tego słowa, współpracownika Moliera.
>>Actus Humanus na antenie Dwójki<<
10 grudnia na festiwalową scenę wkroczy charyzmatyczny Fabio Biondi. W Centrum św. Jana ze swym niezrównanym zespołem wirtuozów Europa Galante przedstawi jeden z najnowszych projektów La Foresta Incantata - muzykę wybitnego skrzypka baroku Francesca Geminianiego.
W świąteczny klimat wpisze się koncert 11 grudnia w Kościele św. Jakuba renesansowych i barokowych kolęd w ujęciu flamandzkich specjalistów od polifonii renesansu - Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula van Nevela.
Bożonarodzeniowe arcydzieła włoskich i niemieckich kompozytorów baroku zabrzmią 12 grudnia w Dworze Artusa w interpretacji argentyńskiej sopranistki, gwiazdy wytwórni Harmonia Mundi - Marii Cristiny Kiehr i Concerto Soave.
13 grudnia w Gdańsku, w Kościele św. Jakuba pojawią się legendarni wokaliści Ensemble Organum, pod wodzą Marcela Pérèsa, z programem złożonym ze średniowiecznych śpiewów franko-flamandzkich.
14 grudnia tradycyjnie prezentowane na Festiwalu Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha zabrzmią w niezwykłej aranżacji na pięć viol da gamba. W Dworze Artusa wykonają je ulubieńcy Jima Jarmusha, grający muzykę od baroku po hity Elvisa Costello czy Robbiego Williamsa, którym światową popularność przyniosły ścieżki dźwiękowe do filmów Kod Da Vinci i Królestwo Niebieskie - brytyjska formacja Fretwork.
Na finał Festiwalu, 15 grudnia w Centrum św. Jana, organizatorzy przygotowali zupełnie fajerwerkowy program: recital arii i duetów Vivaldiego w fenomenalnych interpretacjach najważniejszych operowych diw włoskich - Sonii Priny oraz Roberty Invernizzi, którym towarzyszyć będzie - występująca po raz pierwszy w Polsce - formacja Il Complesso Barocco pod wodzą Alana Curtisa.
A o festiwalu opowie po 8.35 jego dyrektor - Filip Berkowicz.
Natomiast po 7.45 rozmowa z Arturem Liebhartem o filmie "Dotyk grzechu" - Jia Zhang-Ke, który wszedł właśnie na nasze ekrany. Nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes 2013.
W audycji nie zabraknie też Słowa na dzień, Kalendarium, informacji kulturalnych, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki wybiera Mateusz Kościukiewicz), przeglądu prasy i oczywiście Płyty tygodnia.
Zaprasza Marcin Pesta.
9 grudnia (poniedziałek), godz. 6.00 - 9.00.