Tajemnice kabały

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 12:00
W jakim stopniu kabała zmieniła kulturę europejską? O tym porozmawiamy we wtorkowych "Rozmowach po zmroku".
Ilustracja z książki Francisa Barretta The Magus (1801) The Cabala
Ilustracja z książki Francisa Barretta "The Magus" (1801) "The Cabala"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Kabała, czyli mistyka żydowska. Przez wieki znana jedynie Żydom, u progu nowożytności odkryta przez myślicieli chrześcijańskich. Od tego momentu kabała wpływała na rozliczne nurty ezoteryczne, inspirowała przywódców mesjanistycznych ruchów religijnych, a także pisarzy i filozofów.

Na czym zasadza się jej fenomen? W jakim stopniu zmieniła kulturę europejską? Jakie miejsce zajmuje w historii polskiej kultury? Czy wciąż może być inspirująca?

O tym porozmawiamy z Adrianem Pankiem - reżyserem, twórcą filmu "Daas"; Mikołajem Krawczykiem - religioznawcą, tłumaczem pism kabalistycznych, Pawłem Chrólem - filozofem i judaistą, Andrzejem Serafinem - filozofem, filologiem oraz dr. Markiem Nowakiem - dominikaninem.

Na audycję zaprasza Michał Nowak.

10 grudnia (wtorek), godz. 22.00

Zobacz więcej na temat: Żydzi
Czytaj także

Bruno Schulz – chytry komentator świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
- Schulzowska Księga nie jest żadną pełnią, skarbnicą wszelkiej wiedzy. Księga to strzępek, szpargał, punkt wyjścia do chytrego ataku na jednoznaczny świat - mówił w Dwójce filozof Adam Lipszyc o jednym z wątków prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń