Prof. Maria Poprzęcka od lat pracuje na rzecz piękna i popularyzowania sztuki. Robi to, co – jak wspominała w "Poranku Dwójki" – chciała robić od zawsze: pisać o sztuce. – Staram się godzić moje zainteresowania teoretyczne i metodologiczne z pracą popularyzatorską – opowiadała o swojej dwutorowej działalności, przywołując myśl jej nauczyciela prof. Jana Białostockiego: "Popularyzacja, zwłaszcza w humanistyce, jest społecznym obowiązkiem uczonych”.
"Mona Lisa już nie istnieje". Prof. Maria Poprzęcka i dr Grażyna Bastek w dyskusji o popularyzacji sztuki>>>
Pisanie o sztuce prof. Marii Poprzęckiej jest sztuką samą w sobie. Świadczą o tym choćby liczne wyróżnienia, przyznawane właśnie, co należy podkreślić, za szeroko rozumianą twórczość eseistyczną: Nagroda Literacka Gdynia za esej "Inne obrazy", Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznawana polskim krytykom sztuki czy – najnowsza – Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.
Sztuka dawna, sztuka współczesna. Dwójka poleca>>>
Jak wyzwolić się od nadmiaru sztuki? Gdzie szukać tej dobrej, na którą nie szkoda czasu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Marią Poprzęcką.
"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.
jp/bch