"Obóz Wszystkich Świętych" to znakomita wielowątkowa powieść, która ukazała się w 1957 roku nakładem paryskiej Libelli.
W Polsce po raz pierwszy wydana została w drugim obiegu w 1989 roku, następnie w 1990 nakładem Czytelnika, a wreszcie w 2003 w wydawnictwie Open ukazało się jej wydanie krytyczne opatrzone przypisami.
Akcję swojej powieści Nowakowski umieścił w obozie dla dipisów (osób, które w wyniku wojny znalazły sie poza swoim państwem) pod Papenburgiem i w Bydgoszczy - tej z okresu przedwojennej prosperity, kiedy nazywano ją polskim Berlinem i tej z września 1939 roku.
O książce porozmawiamy z profesorem Wacławem Lewandowskim. Nasz gość w jednym ze swoich tekstów zwracał uwagę, że utrzymana w poetyce realizmu opowieść jest chwilami okrutną, chwilami groteskową historią o narodowych kompleksach i o próbach wyzwolenia się z nich.
Prof. Lewandowski pisał też, że autor nie traktował powieściowej konwencji gatunkowej jak czegoś skostniałego i martwego - przeciwnie, widział możliwości ożywienia i modernizacji gatunkowej tradycji. Świadczą o tym liczne powieściowe fragmenty skomponowane niemal w poetyce dramaturgicznej - cały utwór składa się z szeregów scen dramatycznych, w których zdecydowanie dominuje dialog.
***
Na rozmowę o książce zapraszamy do audycji "O wszystkim z kulturą" w środę (4.11) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Anna Lisiecka.
***
Do słuchania 20 fragmentów powieści "Obóz Wszystkich Świętych" w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza zapraszamy od wtorku (10.11) - godz. 19.00 - do audycji "Książka do słuchania".
bch/jp