Literatura non-fiction. Po co światu Kurdowie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 17:00
W najbliższej audycji porozmawiamy z Pawłem Smoleńskim o jego książce pt. "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
Fragment okładki książki Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Fragment okładki książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie"Foto: Mat. pras./Wydawnictwo Czarne

Każdy słyszał kiedyś o Kurdach, ale czy wiemy o nich coś, co wymykałoby się stereotypom powielanym przez telewizyjne migawki?

Okładka książki Okładka książki

"Zielone migdały..." to owoc podróży do Iraku i Kurdystanu, które autor odbył w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Znajdziemy tu zarówno historię prześladowań Kurdów, jak i ich partyzanckiej walki o niepodległość pod przywództwem klanu Barzanich.

Smoleński odwiedza miejsca konstytuujące kurdyjską tożsamość – muzeum ludobójstwa w Halabdży i jazydzkie sanktuarium w Lalisz, ale spotyka się też ze zwykłymi ludźmi w ich codziennym życiu, pomiędzy pracą a wizytą w centrum handlowym, z powracającymi do kraju emigrantami i tymi, którzy bez wahania oskarżają rządzących o nepotyzm.

Ta książka to opowieść o autonomicznym regionie z niezależnym prezydentem, własną flagą i ambasadorami, choć wciąż pozbawionym granic. O narodzie, który skutecznie opiera się fundamentalizmowi islamskiemu i o ludziach pełnych marzeń.

***

Na audycję Przestrzenie kultury w niedzielę (7.02) o godz. 12.00 zaprasza Katarzyna Nowak.

mat. pras./mg/mm

Czytaj także

Kurdowie w walce o niepodległe państwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:00
W wielopłaszczyznowym konflikcie na Bliskim Wschodzie ważną rolę odgrywają Kurdowie. Ten ponad 40-milionowy naród na kilku frontach walczy o niepodległość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent irackiego Kurdystanu wzywa do referendum ws. niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 12:53
„Chodzi o zasięgnięcie opinii ludzi, by kurdyjskie władze mogły wykonać ich wolę w odpowiednim czasie i warunkach” - tłumaczył Masud Barzani.
rozwiń zwiń