"Człowiek, który zabił Don Kichota". Wysiłek wart zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 09:58
W audycji porozmawiamy o filmie, który wreszcie udało się ukończyć, o Terrym Gilliamie i jego "walce z wiatrakami" przy produkcji tego obrazu.
Kadr z filmu Człowiek, który zabił Don Kichota. Na zdjęciu Adam Driver (L) i Jonathan Pryce (P)
Kadr z filmu "Człowiek, który zabił Don Kichota". Na zdjęciu Adam Driver (L) i Jonathan Pryce (P)Foto: materiały prom./Gutek Film

Gilliam1200.jpg
Terry Gilliam: duch Don Kichota jest nam dziś szczególnie potrzebny

Reżyser Terry Gilliam, jeden z członków słynnej grupy Monty Python, od lat marzył o realizacji filmu o Don Kichocie. Początkowo w rolach głównych zostali obsadzeni Johnny Depp i Jean Rochefort. Wkrótce po rozpoczęciu zdjęć produkcja została zawieszona w związku z licznymi katastrofami i chorobami, jakie nawiedziły ekipę filmową. W 2008 roku Gilliam próbował wskrzesić projekt z udziałem Johnny'ego Deppa, jednak i wtedy plan spalił na panewce. Reżyser nie poddał się i wkrótce oznajmił, że film powstanie, tym razem z Ewanem McGregorem i Robertem Duvallem w rolach głównych.

Film "Człowiek, który zabił Don Kichota" ostatecznie powstał w 2017 roku, a w rolach głównych występują Jonathan Pryce i Adam Driver - znany z "Patersona" Jima Jarmusha. Po prezentacji obrazu na festiwalu w Cannes, jeden z producentów wytoczył Gilliamowi proces, który reżyser przegrał tracąc prawa autorskie do swojego filmu.

Warstwę artystyczną tego obrazu ocenią krytycy filmowi: Jakub Demiańczuk - znawca twórczości Gilliama i Sebastian Smoliński. W audycji usłyszymy też, co sam Terry Gilliam opowiadał o pracy nad filmem.

***

Na audycje "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (20.08) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Marcin Pesta.

pg/pj

Zobacz więcej na temat: kino
Czytaj także

Krzysztof Zanussi: Bergman zinstytucjonalizował kino autorskie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 19:00
- Bunuel robił okazjonalnie kino autorskie, Bergman zrobił z tego zasadę. Było dla mnie bardzo pociągające - mówił Krzysztof Zanussi w Dwójkowej audycji na temat twórczości znakomitego szwedzkiego reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceminister kultury: chcemy przyciągnąć światowych producentów filmowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:39
- Ta ustawa jest po to, by zwiększyć konkurencyjność Polski. Prawie wszystkie kraje europejskie mają już tego typu rozwiązania i wiele produkcji, nawet dotyczących historii Polski, powstaje w krajach, które udają np. Warszawę czy Kraków - mówił w Dwójce Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Człowiek, który zabił Don Kichota". Marzenie Terry'ego Gilliama

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:33
- Ten film jest wyrazem wolności reżysera. Terry Gilliam powiedział w Cannes, że czuje wielką ulgę, bo wreszcie zrealizował swój dawny pomysł. Lepiej lub gorzej, ale po raz pierwszy nie wie, jakim filmem się teraz zajmie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń