Wybitny talent. On nie gra na gitarze, on ją skłania do śpiewu, do opowieści. Tu w dodatku językiem, który dziś w Polsce brzmi może egzotycznie, ale przecież stamtąd przyszliśmy - Jarosław Szubrycht
Raphael Rogiński to polski artysta urodzony we Frankfurcie nad Menem, gitarzysta, kompozytor, wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Gra muzykę łączącą elementy bluesa, free jazzu, swingu i muzyki żydowskiej. Na płycie "Talan" wybrał się na poszukiwanie korzeni Europy Wschodniej. Znalazł je na czarnomorskim stepie, tym morzu traw.
- Jestem totalnie szczęśliwy! To dla mnie bardzo ważna nagroda - mówił, zaczynając swój koncert. - Kiedy byłem bardzo młodym hippisem, z naszą bandą z Podkowy Leśnej jeździliśmy na Nową Tradycję słuchać i przeżywać. To tu można było posłuchać takiej masy zespołów kombinujących z muzyką tradycyjną. Konkurs i koncerty miały na pewno wielki wpływ na mnie, przede wszystkim by spróbować znaleźć swoją drogę - mówił. Nagrodę, jak i koncert zadedykował "Ukrainie, Gruzji i wszystkim ludziom walczącym o naszą wspólną Wschodnią Europę poza mrokiem".
Opowieść, która wyłania się z tych poszukiwań jest intymna, niezwykle osobista. Gitara Raphaela czasem po prostu szepcze dawno zapomniane historie. O utracie, tęsknocie, bólu, o radzeniu sobie z nimi, o pięknie i smutku.
Nagrodę ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CZYTAJ TEŻ:
Raphael Rogiński: żyjemy w czasach nowego folkloru
"Rozproszony, a czasami wymierzony rock (!), ale ogółem medytacyjny... z echami z innych światów, tak jakby dźwięki i melodii musiałby przemierzyć dalekie odległości, żeby do niego dotrzeć" - ocenia dziennikarka BBC Lopa Kothari.
"Piękna, poruszająca muzyka czerpiąca zewsząd, nie tylko z Basenu Morza Czarnego, dokąd Raphael wybrał się w poszukiwaniu korzeni Europy Wschodniej. Słychać tu i wewnętrzną deltę Nigru i tę Missisipi, stepy, Karpaty, Neapol i Stambuł. "Talan" to przejmująca medytacja nad światem, kulturą, ludzkością i przyrodą, podana w formie niezwykle intymnej, słychać tu każdy najmniejszy dźwięk, gitara wręcz czasem szepcze, jakby Raphael opowiadał tę swoją historię przy ognisku" - pisze o tej płycie dziennikarz muzyczny Michał Wieczorek.
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu "Nowa Tradycja"
Na koniec tego dnia festiwalu wystąpił zespół ODPOCZNO - laureat Folkowego Fonogramu Roku 2022. Surowe, bliskie oryginałowi brzmienie mocno przyprawione elektroniką, połączenie niekiedy odległych muzycznych światów pod wspólnym mianownikiem muzyki z regionu Opoczyńskiego. Oto części składowe zespołu Odpoczno. Po kilku latach od kapitalnie przyjętego debiutu, zespół powrócił z nowym materiałem - albumem "Dryf".
Na retransmisję tego koncertu zapraszamy do Czwórki w niedzielę 19 maja w audycji "Czwarta fala" w Czwórce. Program poprowadzi Marcin "Duże Pe" Matuszewski.
ZOBACZ TAKŻE:
Punk, muzyka wiejska i dryfujące Odpoczno
"Dryf" zespołu Odpoczno najlepszą folkową płytą roku 2022!
***
Audycja: Filharmonia Dwójki
Prowadzili: Kuba Borysiak i Krzysztof Trebunia-Tutka
Data emisji: 17.05.2024
Godz. emisji: 19.30