W niecodziennej przestrzeni pałaców, dworów i zabytkowych kościołów Wielkopolski odbędzie się – od 9 do 17 września – pierwszy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyczne przestrzenie".
. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest twórczość znanych oraz niemal zapomnianych polskich kompozytorów XIX i XX wieku, która zostanie zaprezentowana przez wybitnych muzyków z kraju i zagranicy. W programie Festiwalu znajdzie się osiem koncertów. Na zakończenie zapowiedziano światową prapremierę utworu "Responsoria Tenebrae" polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór napisany specjalnie dla The King's Singers zostanie wykonany przez tę brytyjską grupę 17 września br. podczas koncertu finałowego w poznańskiej Farze.
– Pierwsza edycja Festiwalu zobowiązuje. W programie obok przebojów światowej literatury muzycznej znajdą się utwory polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, które poprzez zawirowania historyczne zostały niedocenione i niesłusznie zapomniane – mówi Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Starałem się tak ułożyć program, aby były w nim prawdziwe perły polskiej i zagranicznej muzyki kameralnej.
W trakcie Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Zabrzmi także muzyka kompozytorów współczesnych Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Nie zabraknie dzieł największych kompozytorów europejskich: Bacha, Boccheriniego, Liszta, Brahmsa, Mahlera, Fauré. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt wykonania podczas Festiwalu wszystkich dzieł kameralnych Zygmunta Noskowskiego.
Wybitni artyści z Polski i z zagranicy będą troszczyli się o jak najwyższy poziom wykonawczy wszystkich dzieł muzycznych. Podczas Festiwalu usłyszymy m.in. Lenę Neudauer, José Gallardo, Katarzynę Budnik, Roberta Dymowskiego, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Wawrowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą Festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie – legendarny The King’s Singers.