Głos francuskiego Wróbelka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:05
W piątkowej "Archiwalni": Edith Piaf śpiewa koncert w Paryżu trzy lata przed śmiercią, Jean Cocteau odwiedza Warszawę i wspomina Grupę Sześciu, Halina Poświatowska recytuje swoje wiersze. Na zakończenie wizyta w Polsce odtwórców głównych ról w telenoweli "Niewolnica Isaura".
Audio
  • Archiwalnia (7.10.2013): Eugeniusz Bodo cieszy się życiem, Jerzy Petersburski opowiada o swoim największym przeboju, który nie nazywa się "Tango Milonga", a Józef Hen rozszyfrowuje erotyczny kod Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na zakończenie wierszyk "Dwa kotki"
  • Archiwalnia (8.10.2013): głos Mariana Falskiego, autora "Elementarza"; Tadeusz Łomnicki i Daniel Olbrychski czytają fragmenty baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej
  • Archiwalnia (9.10.2013): rozmowa z Czesławem Miłoszem po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla, poeta Tadeusz Różewicz czyta fragment swojego felietonu, a pianistka Regina Smendzianka mówi o zapotrzebowaniu na polską muzykę współczesną.
  • Archiwalnia (10.10.2013): poznajemy Nikifora Krynickiego, słuchamy relacji z II Warszawskiej Jesieni (1958 r.), a na koniec rozmawiamy ze Stanisławem Mikulskim o jego roli w nowym serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie".
  • Archiwalnia (11.10.2013): Edith Piaf śpiewa koncert w Paryżu trzy lata przed śmiercią, Jean Cocteau odwiedza Warszawę i wspomina Grupę Sześciu, Halina Poświatowska recytuje swoje wiersze. Na zakończenie wizyta w Polsce odtwórców głównych ról w telenoweli "Niewolnica Isaura".
Edith Piaf w 1962 r.
Edith Piaf w 1962 r.Foto: Nationaal Archief, Wikipedia/CreativeCommons

"Archiwalnia" to wywiady, relacje, spotkania, rozmowy... słowem - najciekawsze nagrania z niezmierzonych zasobów archiwalnych Polskiego Radia. Cofamy się w czasie, żeby usłyszeć relację na gorąco z planu "Wojny domowej", posłuchać głosu Józefa Piłsudskiego, spotkać się z Jerzym Jarockim, Gustawem Holoubkiem i wieloma innymi postaciami świata kultury i sztuki. Świata, który odszedł, ale jego ślad pozostał na taśmie. Teraz przywracamy go do życia dzięki najwspanialszemu wynalazkowi ludzkości - radiu.
Audycję prowadzi Tomasz Obertyn

Od poniedziałku do piątku, godz. 15.50

Czytaj także

Zofia Chądzyńska: Byłam awanturnicą

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień Zofii Chądzyńskiej – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłótnie z Andrzejem Chłopeckim

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
- Często zaciekle spieraliśmy się o muzykę. Ale te dyskusje wzbogacały nas obu - mówił w Dwójce kompozytor Paweł Szymański. W przerwie koncertu "Andrzej Chłopecki in memoriam" wspominaliśmy zmarłego przed rokiem muzykologa.
rozwiń zwiń