Nie tylko amerykańska legenda Johnny'ego Casha

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 10:00
O niezwykłej biografii (oraz "Autobiografii", która ukaże się na polskim rynku 16 kwietnia) mistrza country rozmawiać będą w Dwójce Muniek Staszczyk i Korneliusz Pacuda.
Johnny Cash
Johnny Cash Foto: Jörg Schmitt, PAP/DPA

Był Amerykaninem do szpiku kości, ale swoich korzeni szukał po drugiej stronie Atlantyku. Twierdził, że jego ród wywodzi się od szkockich królów Malcolma IV i Duffa, a pierwszym amerykańskim Cashem był William, żeglarz, który przewoził osadników zmierzających do Nowego Świata. Pradziadek Johnny'ego walczył zaś po stronie konfederatów w wojnie secesyjnej.
On sam dorastał na farmie. Jego rodzice zajmowali się uprawą bawełny. Johnny, zanim został gwiazdą, pracował w fabryce samochodów, prowadził nasłuch radiowy dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Niemczech, był akwizytorem firmy dystrybuującej sprzęt domowy. Jednak jego przeznaczeniem była muzyka.

Miał ogromne szczęście – jego pierwsze płyty wydała wytwórnia, dla której nagrywali Elvis Presley, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison i Charlie Rich. Ale wraz z rozwojem kariery zaczęły się też jego problemy z narkotykami. Mimo to udało mu się osiągnąć sukces, także komercyjny - "Ring of Fire" to prawdziwy evergreen. Uzależnienia nie przetrwał jednak pierwszy związek.
Następne lata to przeprowadzka do Nashville, drugie małżeństwo, kolejne sukcesy zawodowe i ciągła walka z nałogami. Od upadku ratowała go żona, praca i wiara, którą otwarcie manifestował.
Kris Kristofferson napisał o Cashu: "To chodząca kontradykcja, pół w nim prawdy, reszta - fikcja”. Na pewno jest legendą, a "Autobiografia" to jej frapujące uzupełnienie.

(czarne.com.pl)

Na "Rozmowy po zmroku" z udziałem Muńka Staszczyka i Korneliusza Pacudy zaprasza Jacek Wakar.

1 kwietnia (wtorek), godz. 21.30-22.30

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Ameryka country MUZYKA
Czytaj także

Piotr Metz: folk jest z reguły nudny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 06:00
Co nie znaczy, że nie można o nim ciekawie rozmawiać! Co udowodnili w Dwójce Daniel Wyszogrodzki, Piotr Metz i Korneliusz Pacuda, którzy wychodząc od nowego filmu braci Coen "Co jest grane, Davis?" przywołali wiele interesujących anegdot na temat amerykańskiego ruchu folkowego.
rozwiń zwiń