Sylwetka prof. Jerzego Kłoczowskiego
Gość audycji "O wszystkim z kulturą" wspominał, że prof. Kłoczowski zawsze zwracał uwagę na szeroki kontekst wydarzeń, pokazywał, że pewne procesy nie dzieją się w oderwaniu od innych. W momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej przypomniał, że ten zjednoczeniowy kierunek nasz kraj wytyczył już w XVI wieku. - Zwrócił uwagę, że unia polsko-litewska zawarta w 1569 roku, pokazała, jak kraje mogą się zjednoczyć w duże państwo w sposób pokojowy - opowiadał dr Sobieraj.
Z kolei prof. Paweł Kras wspominał badania profesora z lat 50., w których zajmował się dziejami instytucji parafii nie tylko jako jednostki kościelnej, ale też społecznej. W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych myślach prof. Jerzego Kłoczowskiego, jego ostrzeżeniach przed manipulowaniem historią oraz zachętach do szukania tego, co łączy poszczególne narody.
Prof. Jerzy Kłoczowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, założycielem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, senatorem, działaczem społecznym, laureatem wielu nagród i odznaczeń, nade wszystko zaś znakomitym historykiem.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: dr Maciej Sobieraj, dr Łukasz Jasina oraz prof. Paweł Kras (historycy)
Data emisji: 7.12.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/mko