Pochodzenie nazwy teatru tłumaczy dr Andrzej Kruczyński. Nowa scena mieściła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego udostępnionych przez dyrektora Teatrów Miejskich Jana Lorentowicza. Od nich teatr przyjął nazwę - reduta to publiczny bal maskowy, które organizowano od końca XVIII wieku m.in. w budynkach teatrów. Reduta oznacza również stanowisko obronne i przyczółek walki, a kojarzy się z jednym z heroicznych epizodów powstania listopadowego, opisanym poetycko przez Mickiewicza w "Reducie Ordona". W ten sposób nazwa nowego zespołu łączyła tradycję romantyczną, dosłowne określenie lokalizacji sceny oraz ideę walki o nowy kształt teatru.
49:36 2020_06_28 22_06_18_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Fenomen teatru Reduta i inne wydarzenia kulturalne(Kulturalna Jedynka)
- Była to sensacja w Warszawie, jakiś dziwaczny teatr tu zaistniał - opowiada gość Programu 1 Polskiego Radia. A zarazem poruszający. Potem teatr przeniósł się do Wilna. I zaczął objazd kraju. Docierał do takich miasteczek, gdzie nigdy żaden teatr nie zawitał. I wystawiał spektakle z kultury wysokiej.
Do idei Reduty nawiązywał Jerzy Grotowski. Obecnie nawiązuje Teatr Wierszalin i te zespoły, które łączą intensywną pracę teatralną z upowszechnianiem wysokiego repertuaru.
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Roman Kołakowski opowiada o swojej książce poświęconej osobie i twórczości księdza Józefa Tischnera.
Pianokrąg to nowy cykl koncertów w Warszawie, łączący muzykę z ekologią, którego pomysłodawcą jest pianista Bartek Wąsik. Muzyki dobiegającej z Sali Rotundowej pałacu Królikarnia można będzie słuchać w otaczającym budynek Parku Rzeźby, a śpiew ptaków i dźwięki cywilizacji są częścią inspiracji dla artysty.
Zniszczenie zamiast odnowienia, czyli o nieudanych konserwacjach dzieł sztuki, w związku z przypadkiem pochodzącego z Walencji kolekcjonera dzieł sztuki, który wynajął dwóch artystów amatorów do odrestaurowania obrazu "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. Restauratorzy zniekształcili twarz Maryi do tego stopnia, że stała się daleka od pierwowzoru.
Monoteatr #wdomu, czyli konkurs na monodram organizowany przez Fundację Theatrum Gedanense i gdański Teatr w Oknie, po raz pierwszy realizowany online.
"Dzieci z Bullerbyn" - recenzja spektaklu w warszawskim Teatrze Syrena.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 28.06.2020
Godzina emisji: 21.06
ag