- Elwira Niewiera jest autorką m.in. głośnego i nagradzanego filmu dokumentalnego "Syndrom Hamleta" opowiadającego o młodych Ukraińcach z doświadczeniem Majdanu i wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku.
- Reżyserka nie poprzestała na stworzeniu filmu o wojnie i bezpośrednio zaangażowała się w pomoc walczącym Ukraińcom, organizując transporty ze sprzętem.
Bohater z polityką w życiorysie
Elwira Niewiera swoje filmy tworzy wspólnie z operatorem Piotrem Rosołowskim. - Dla nas bardzo ważny jest bohater, to, żeby miał kilka warstw i żeby w jego życiu rezonowała sytuacja polityczna. Widać to na przykładzie naszego pierwszego wspólnego filmu "Efekt domina". To jest historia miłosna ministra sportu Abchazji, nieuznawanej politycznie republiki - mówi Elwira Niewiera.
Kolejnym wspólnym filmem był "Książę i dybuk" - historia Michała Waszyńskiego (urodzonego jako Mosze Waks), polskiego reżysera żydowskiego pochodzenia, który w latach 30. XX wieku zasłynął największą liczbą filmów w Polsce.
Zapomniana wojna
Wreszcie przyszedł czas na film "Syndrom Hamleta". Pracę nad nim Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski rozpoczęli już w 2018 roku.
- Po filmie o Michale Waszyńskim mieliśmy takie poczucie, że chcemy zrobić film, który bazuje na emocjach. I wtedy zależało nam na tym, żeby zwrócić uwagę na toczącą się od 2014 roku wojnę, która już tak naprawdę nikogo nie interesowała - mówi twórczyni. - Wiedzieliśmy, że ten film ma być oparty na historiach ludzi, którzy przeżyli polityczne przebudzenie na Majdanie. To młodzi ludzie, młoda generacja, bardzo ważne jest to, żeby powiedzieć, że to są ludzie urodzeni już po 1991 roku w wolnej, niezależnej Ukrainie. I wielu z nich po Majdanie poszło na wojnę, bo mieli takie poczucie, że może dojść do pełnowymiarowej wojny, która się wydarzyła, kiedy my byliśmy na etapie postprodukcji - wyjaśnia.
Czytaj także:
Transporty sprzętu na Ukrainę
Elwira Niewiera nie poprzestała na zrobieniu filmu o wojnie, ale po pełnowymiarowym rosyjskim ataku z 24 lutego 2022 roku zaangażowała się w pomoc walczącym Ukraińcom.
- Miałam świadomość, że nasi bohaterowie nadal zmagają się z traumą, i wiedziałam, co oznacza dla nich zetknięcie się z konkretnymi sytuacjami wojennymi. Tu chodzi o flashbacki, bardzo trudne, paraliżujące sytuacje - mówi. - Tego pierwszego dnia po południu otrzymałam bardzo długą listę od Katii, jednej z bohaterek, której baza wojskowa została pierwszego dnia z rana zbombardowana. Oni byli w lesie, nie mieli praktycznie nic. Ja tego pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał do nich tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście. Robię to nadal - zapewnia.
Bohaterka audycji na Ukrainę wysyłała m.in. generatory prądotwórcze, krótkofalówki, wyposażenie medyczne, a nawet drony.
11:45 2023_06_27 23_38_31_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Elwira Niewiera - dokumentalistka, która pomaga swoim bohaterom (Kulturalna Jedynka)
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Elwira Niewiera (dokumentalistka, scenarzystka)
Data emisji: 27.06.2023
Godzina emisji: 23.38
mgc