Marcin Wierzchowski: "odwaga" nie jest słowem, które towarzyszy mi w teatrze na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 09:41
- Rozpoczynając pracę nad spektaklem, rzadko zastanawiam się, czy on będzie odważny czy nie. Czy to, co jest do powiedzenia, jest odważne, czy nie jest odważne - mówił w Dwójce Marcin Wierzchowski, reżyser teatralny oraz wykładowca łódzkiej filmówki i krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.
Marcin Wierzchowski na próbie medialnej spektaklu Schron przeciwczasowy, inspirowanego książką Georgiego Gospodinowa. Narodowy Stary Teatr w Krakowie
Marcin Wierzchowski na próbie medialnej spektaklu "Schron przeciwczasowy", inspirowanego książką Georgiego Gospodinowa. Narodowy Stary Teatr w KrakowieFoto: Łukasz Gągulski/PAP

Marcin Wierzchowski jest twórcą wielu przedstawień na kanwie powieści i autorskich scenariuszy w teatrach niemal w całej Polsce: w Wałbrzychu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Katowicach czy Poznaniu.


Posłuchaj
28:22 Dwójka rozmowy 24.09.2024.mp3 Reżyser teatralny Marcin Wierzchowski o swoich inspiracjach, wyborach literackich i sposobie pracy (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Sens reżyserowania wg Marcina Wierzchowskiego

Rozmowę z reżyserem rozpoczęliśmy od pytania o odwagę. Śledząc jego dokonania teatralne na przestrzeni wielu już lat, można bowiem zaryzykować twierdzenie, że szuka on w swoich przedstawieniach przyczyn, dla których my jako ludzie błądzimy.

Czytaj także:

- Były takie spektakle, w których wiedziałem, że moja odwaga jest kluczowa, by dany spektakl zrobić lub wykonać jakiś gest. Najczęściej jednak kieruję się tym, co dla mnie jest ważne, poruszające i z jakiegoś powodu woła mnie, żeby o tym opowiedzieć. Przystępując do pracy, jedyną składową determinującą proces jest tak naprawdę to, żeby zrozumieć. Zrozumieć, dlaczego dana historia pojawia się w mojej głowie, dlaczego jest na tyle uporczywa, że muszę podzielić się nią najpierw z dyrektorem danego teatru, a potem z widzami - tłumaczył Marcin Wierzchowski.

Reżyser pracujący w teatrach całej Polski

Jego "Sekretne życie Friedmanów", zrealizowane w krakowskim Teatrze Ludowym w 2017 roku, wygrało dziesiątą edycję Boskiej Komedii, a ostatni spektakl "Piękna Zośka", zrealizowany w gdańskim Teatrze Wybrzeże, otrzymał szereg nagród aktorskich oraz tę "za zbudowany z rozwagą, ale odważnie mocny i ponadczasowy spektakl".

- Są spektakle, które od początku wiem, dlaczego realizuję, i są spektakle, o których celu bądź źródle dowiaduję się w trakcie realizacji. Akurat w przypadku Friedmanów nie do końca wiedziałem, dlaczego muszę się zająć tą historią... - zdradził gość Dwójki.

Obecnie Marcin Wierzchowski pracuje nad autorskim przedstawieniem pt. "Po tamtej stronie jeziora" w warszawskim Teatrze Ochoty.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Gość: Marcin Wierzchowski (reżyser teatralny, wykładowca)

Data emisji: 24.09.2024

Godz. emisji: 22.30

pg/am/kmp

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: reżyseria to humanistyczna naręcz [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 13:10
- Fajnie jest połączyć kilka rzeczy, które cię interesują w jednym zawodzie (...). Chociaż nie wiedziałem jak to wykańcza, zżera człowieka, ale nie zamieniłbym tego wolnego zawodu na żaden inny - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser, scenarzysta i polonista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 21:00
- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
rozwiń zwiń