Rok katastrofy. Teatr żałoby

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 11:00
- Przewodnim tematem tej książki jest tęsknota za wspólnotą - myślenie w tradycji romantycznej, polskiej, o tym, że ludzie mogą się zjednoczyć - mówi Jacek Wakar o książce, która wydarzenia związane ze Smoleńskiem rozpatruje w kontekście teatru.
Audio
  • Ludzie mają w sobie potrzebę tworzenia spektaklu. Reakcje wspólnoty po katastrofie smoleńskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Marsz Pamięci  w 3. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem
Marsz Pamięci w 3. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod SmoleńskiemFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Rocznica katastrofy smoleńskiej to kolejna w polskiej przestrzeni publicznej okazja do wspólnego celebrowania. Pretekstem do rozważania tych wystąpień w teatralnym kontekście, w "Rozmowach po zmroku" była książka Dariusza Kosińskiego "Teatra polskie. Historie”.
- Miałem nieustanne wątpliwości, czy pisać ten tekst - mówi w autor w Dwójce. Kosiński tłumaczy, że choć w książce pisze o przedstawieniach i akcjach dramatycznych, to chce, by mówiła o wydarzeniach ważnych dla duchowego życia Polaków.
Katastrofa smoleńska nie zmieniła, jego zdaniem, niczego drastycznie w dziejach politycznych, ale była ważna dla polskiego poczucia wspólnoty.
W swojej publikacji Dariusz Kosiński bada teatr performatywnie - jako wydarzenie społeczne zależące w takim samym stopniu od jego twórców, co od każdorazowo gromadzącej się przed Pałacem Prezydenckim publiczności.
- Nasze współczesne bycie w świecie jest nieuchronnie skazane na budowanie dramatów i spektakli ulicznych, nieulicznych, mniejszych, lub większych. Nasz sposób bycia jest spektakularny i medialny - mówi prof. Krzysztof Rutkowski. - Sposób analizy przedstawiony w tej książce jest odkrywczy.
Gośćmi audycji Jacka Wakara oprócz prof. Dariusza Kosińskiego i prof. Krzysztofa Rutkowskiego był publicysta Cezary Gmyz.

Czytaj także

10 kwietnia zaczną się zdjęcia do filmu "Smoleńsk"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 16:20
Zdjęcia do kinowego filmu o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje Antoni Krauze, rozpoczną się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Katastrofa smoleńska dała sygnał: zadbajcie o państwo!"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:41
Z katastrofy w Smoleńsku wypływa taka lekcja, że my musimy dbać o swoje państwo sami, nikt za nas tego nie zrobi - powiedział Paweł Kowal (PJN) w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska delegacja oddała hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:22
Na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W krótkiej, ale wzruszającej uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskich władz i administracji obwodu smoleńskiego.
rozwiń zwiń