Jak wychować dziecko na patriotę? - To wdrażanie dziecka w pewne zasady postępowania najpierw rodziny i właśnie rodzina jest mikroojczyzną, później dziecko te zasady będzie przenosić na szersze grunty i będzie brało odpowiedzialność za naród, za ojczyznę - przekonuje Matka Patriotka, Maria Piasecka-Łopuszańska, która jest szefową organizacji Kobiety dla Narodu, a prywatnie mamą córki i syna. W jej rodzinie historia miała zawsze ogromne znaczenie, stąd patriotyczny styl wychowywania dzieci. - Kształtowanie dobrego człowieka jest kształtowaniem dobrego patrioty. Znajomość historii budzi poczucie dumy narodowej, odpowiedzialności i pewną odporność na niewybredne stereotypy - mówi rozmówczyni Joanny Mielewczyk.
W rodzinie z zasadami dzieci wszystkie obowiązki mają rozłożone w miarę swoich możliwości. - W naszym domu są określone zasady, wszyscy razem sprzątamy, nie ma u nas perfekcyjnej pani domu - zaznacza Małgorzata Lech-Krawczyk, Mama z Zasadami. Podkreśla, że jest przeciwniczką wychowania bezstresowego i wierzy, że i dzieciom i dorosłym lepiej żyje, gdy za pomocą pewnych reguł świat jest uporządkowany i daje tym samym poczucie bezpieczeństwa.
Pani Małgorzata aktywnie uczestniczy w rozwijaniu pasji i umiejętności swoich córek. Kiedy dziewczynki były małe założyła dla nich przedszkole, bo nie znalazła placówki, która odpowiadałaby jej wymogom. Kiedy byłby starsze, założyła szkołę podstawową. - Od 3. roku życia dzieci uczą się angielskiego, rosyjskiego i mandaryńskiego - opowiada Mama z Zasadami. Pytana czy inwestowanie w córki opłaciło się, odpowiada: - Tak samo nauczanie, jak i wychowanie, to proces rozciągnięty w czasie i to znacznie. Będę mogła powiedzieć, że się opłaciło jak moje dziecko będzie dobrym człowiekiem - wyjaśnia.
Czy trudno wykonywać dziecko zgodnie z zasadami feministycznymi? - Na pewno tak, zwłaszcza, że mam córkę i chciałbym, żeby żyła w lepszym świecie, w którym prawa kobiet są lepiej przestrzeganie niż teraz - mówi Mama Mirella, feministka od zawsze. Jak wygląda pokazywanie świata niezdominowanego przez kolor różowy i co Kopciuszek mógłby robić zamiast całe życie czekać na księcia? Posłuchaj całej opowieści w "Matce Polce Feministce"!
Czy ekorodzicielstwo jest tańsze i co właściwie robi Matka Polka Tańcząca? Mama Alicja, Eko Mama, wyjaśnia, że ekorodzicielstwo nie jest dużym wydatkiem, a wychowywanie dzieci w zgodzie z naturą może być nawet oszczędnością dla domowego portfela. Matka Polka Tańcząca - jak wyjaśnia piosenkarka i młoda mama, Joanna Kondrat - to matka, która na każde pytanie o to jak sobie radzi w tym błogosławionym kataklizmie, jakim jest macierzyństwo, odpowiada, że jest naprawdę świetnie.
Artystka zaangażowania w kampanię społeczną "Początek w rodzinie" Matce Polce Feministce opowiada o emocjach związanych z macierzyństwem. - Mówiąc o Matce Polce Tańczącej mam na myśli szereg takich matek, które za wszelką cenę starają się świetnie wyglądać i dobrze się czuć wtedy, kiedy wszystko dookoła i w nich krzyczy, że jest naprawdę źle i potrzebują pomocy - przekonuje Joanna Kondrat. Tłumaczy, że jest mamą świadomą błędów, które popełni i daje sobie na to przyzwolenie, bo to jeden ze sposobów, by nie stać się niewolnikiem macierzyństwa.
Więcej informacji o kampanii społecznej "Początek w rodzinie" znajdą Państwo TU<<<
Zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl Audycja Joanny Mielewczyk gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.