Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 15:58
Krzysztof Kur, śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej, od lat gromadzi rysunki z gazet europejskich przedstawiające dzieje styczniowego zrywu z roku 1863. W poniedziałkowych "Rozmowach po zmroku" przyjrzymy się bliżej jego kolekcji.
Fragment obrazu Artura Grottgera Branka
Fragment obrazu Artura Grottgera "Branka" Foto: Wikipedia/Public Domain/pinakoteka

Duża część zbiorów Krzysztofa Kura to satyry, w humorystyczny sposób pokazujące tzw. "sprawę polską”, a raczej dość nieudolne zabiegi dyplomacji mocarstw europejskich w sprawie Powstania w Polsce. W swojej kolekcji ma on też kilkadziesiąt pierwszych stron różnych europejskich gazet z lat 1861-1867 przedstawiających drzeworyty ze scenami z walczącej Polski. Od jutra jego zbiory będą pokazywane w Muzeum we Włocławku a następne prezentacje zaplanowane są w Turku, Milanówku, Szczytnie, Lublinie, Kielcach, Łodzi, Wieluniu, Białymstoku i Narolu. Na zakończenie Wystawa zostanie zaprezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie.

O kolekcji oraz o tym, w jaki sposób Powstanie Styczniowe było prezentowane w prasie zagranicznej, opowiedzą Krzysztof Kur oraz historycy dr Adam Buława i Tomasz Łubieński.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony powstaniu styczniowemu<<
Na audycję zaprasza Barbara Schabowska.
8 lipca (poniedziałek) godz. 22.00.

Zobacz więcej na temat: Powstanie Styczniowe
Czytaj także

Żuawi śmierci, czyli komandosi z powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:16
Ich charakterystyczny ubiór dało się odróżnić z daleka. - Wyglądali tak, że wróg naprawdę mógł się przestraszyć - opowiada historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosynierzy. "Polski wkład do światowego oręża"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 23:54
Nie jest tajemnicą, że powstańcy styczniowi mieli broni jak na lekarstwo, a zamiast karabinów – kosy. Nawet w popularnej pieśni z tego czasu śpiewano: Obok orła znak pogoni, poszli w bój bez broni.
rozwiń zwiń