Tu i teraz. Polski teatr bez kostiumów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 08:56
- Teatr daje możliwość złapania dystansu do rzeczy, którą się widzi - mówiła reżyserka Natalia Korczakowska. Sztuk kostiumowych na naszych scenach jest niewiele. Co to oznacza dla polskiego teatru? Rozmawialiśmy o tym w Dwójce z reżyserami i teatrologami.
Audio
  • "Świata w teatrze nie należy przekalkowywać". Dyskusja o odejściu od przedstawień kostiumowych (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Przedstawienie Baba Chanel
Przedstawienie "Baba Chanel"Foto: mat.prasowe/teatr-jaracza.lodz.pl

- Estetyka teatralna w ciągu kilkunastu lat diametralnie się zmieniła - mówił prowadzący audycję Tomasz Mościcki - Teatr dość świadomie zrezygnował z czegoś, co przez wiele stuleci było jego siłą. Ze scenicznej iluzji.
Obecnie polski teatr żyje w jednym wielkim "tu i teraz". Modernizuje się dramaty, sztuki osadzone w konkretnych kontekstach historycznych wystawiane są coraz częściej w kompletnym od nich oderwaniu.
- Naśladowanie jest grobem sztuki teatru. Cieszy, że teatr jest w sposób świadomy sztuką konstrukcji zupełnie nowego świata, który może być ucieczką, wytchnieniem, czymś co się przeciwstawia światu za oknem. Tego świata nie należy przekalkowywać - mówił w "Rozmowach po zmroku" prof. Rogacki.
Co przyniosło to teatrowi? O co go (i nas) wzbogaciło, a o co być może zubożyło? Czy to nowa sytuacja, czy miała już precedensy?
Gośćmi "Rozmów po zmroku" byli reżyser teatralna i operowa oraz scenograf, Ewelina Pietrowiak; reżyserka teatralna i scenografka Natalia Korczakowska,  teatrolog i badacz literacki, prof. Henryk Izydor Rogacki oraz krytyk teatralny Wojciech Majcherek.

usc

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Aby robić dobry teatr, trzeba słuchać publiczności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Jesteśmy teatrem, który ma małą scenę, liczną widownię i próbuje z nią rozmawiać językiem współczesnym - mówił Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Jak to dobrze robić? Z dyrektorami teatrów i obserwatorką ich działalności rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon bez tego naj? Podsumowanie roku teatralnego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 19:08
Jest takie powiedzenie, że jeżeli w roku były dwa dobre, wielkie przedstawienia, to to był sezon udany. - Ten sezon chyba należy do takich, w którym trudno jest wskazać tego naj, naj - mówił Wojciech Majcherek w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Droga do aktorstwa Eugenii Herman

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 19:00
Eugenia Herman - aktorka i pedagog, łodzianka. W czasie wojny wraz z rodzicami przesiedlona do Austrii, gdzie zaraziła się od starszej siostry swojej koleżanki "bakcylem teatru".
rozwiń zwiń