Dlaczego podróżujemy? Czy teraz kiedy przemieszczamy się szybciej niż kiedykolwiek nasze podróże są bardziej prawdziwe? A może na odwrót jest w nich więcej sztuczności, widowiska i po prostu wpadamy w pułapkę turystycznej iluzji. Sama turystyka jako taka, też przeszła zauważalne zmiany. Już sama ilość określeń sposobów podróżowania może przyprawić nas o zawrót głowy. Mamy turystykę all inclusive – gotową uszytą pod wymiar, samodzielną zwaną obecnie backpackerską, ekstremalną, kulinarną, fotograficzną czy śladami wielkich festiwali muzycznych. – Nie ma prawdziwego i nieprawdziwego doświadczenia turystycznego. Za to są różne pomysły czym ma być ta autentyczność – mówiła o podróżach prof. Anna Wieczorkiewicz.
W rozmowie zastanawialiśmy się również nad tym czy literatura zachęcająca do podróży jest nam podsuwana, czy może boom na literaturę reportażową trwający już w Polsce ponad dekadę jest przejawem naszej ciekawości świata i naszego rosnącego głodu poznania. – Odnoszę wrażenie, że w literaturze, którą czytamy nie interesuje nas świat opisany. Interesuje nas bardziej nasza własna narracja, niż to co autorzy mają naprawdę do przekazania. Dla mnie literatura podróżnicza odtwarza po prostu pewne cliché. Jak się rozejrzymy po półkach księgarni, to łatwo znaleźć książki, które w zasadzie niewiele wnoszą poza utartymi schematami – podkreślała w rozmowie Małgorzata Szczurek.
Gośćmi audycji byli: prof. Anna Wieczorkiewicz - antropolog, Małgorzata Szczurek z wydawnictwa Karakter i Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu filmowego Pięć Smaków.
Audycję przygotowała Paulina Wilk.