Prof. Skowron: ten list wzbogaca wiedzę biograficzną o Chopinie
Julian Ursyn Niemcewicz w swoich "Pamiętnikach" pisał: "Obchód Bożego Ciała zwyczajny [...] Obiad u generała Kniaziewicza, na którym był Mickiewicz i Chopin, jeden z pierwszych pianistów w Europie, wesoły, dowcipny, umiejący przedrzeźniać każdego, bawił nas wyśmienicie". Z kolei Juliusz Słowacki w jednym z listów do matki wspominał: "U Straszewicza był drugi wieczór, ale nudziliśmy się śmiertelnie. [...] Pod koniec jednak Szopen upił się i prześliczne rzeczy improwizował na fortepiano".
Jednak Fryderyk Chopin nie tylko udzielał się towarzysko na spotkaniach literatów, lecz także korespondował przez całe życie z przyjaciółmi-pisarzami. Jego listy - przez lata niedoceniane i traktowane wyłącznie jako źródło informacji - dziś są na nowo odkrywane m.in. ze względu na swoje niezwykłe walory literackie. Talent do barwnego i dowcipnego opisywania rzeczywistości Chopin przejawiał już od najmłodszych lat, czego dowodem "Kuryer Szafarski" - pastiszowa wersja "Kuriera Warszawskiego". Pragnienie ujmowania myśli w słowa towarzyszyło mu przez całe życie i choć zasłynął jako geniusz fortepianu, nie można zapominać o jego umiejętnościach literackich. Zapiski z osobistego sztambucha Chopina (tzw. Albumu - dziennika stuttgarckiego) ukazują doskonałą znajomość tradycji i konwencji kulturowych oraz świadome nawiązywanie do twórczości barokowych poetów czy "Dziadów" Adama Mickiewicza. Osobowość i twórczość kompozytora były z kolei inspiracją dla romantycznych pisarzy - Mickiewicz namawiał go do stworzenia opery, do której napisałby libretto, a dla Norwida muzyka Chopina stanowiła podstawę filozoficzno-estetycznej koncepcji sztuki.
O relacjach Fryderyka Chopina z romantycznymi poetami (Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Cyprianem Kamilem Norwidem, Stefanem Witwickim, Józefem Bohdanem Zaleskim), bogatej korespondencji z pisarzami, sukcesach twórczych w kręgach towarzyskich, ale też własnych talentach i umiejętnościach literackich kompozytora opowiadali w audycji prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i prof. Andrzej Fabianowski z Zakładu Literatury Romantyzmu Wydziału Polonistyki UW. Fragmenty "Kuriera Szafarskiego" i "Dziennika stuttgarckiego" Fryderyka Chopina przeczytał Zbigniew Zamachowski.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Przygotowała: Kinga Michalska
Goście: prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i prof. Andrzej Fabianowski (Zakład Literatury Romantyzmu Wydziału Polonistyki UW)
Data emisji: 17.10.2019
Godzina emisji: 21.30
pg/am