Tę lukę stara się wypełnić Jan Sadkiewicz, który od kilku lat wybiera, opracowuje, opatruje posłowiami edycję pism wybranych Cata-Mackiewicza. Kilka tygodni temu otrzymaliśmy kolejny tom, zatytułowany "Życie daremne. Wiadomości 1950-1956".
Mackiewicz często szedł w poprzek utartym poglądom. Mojego gościa pytałem o kilka bliskich mu, ale bardzo kontrowersyjnych postaci: Charlesa Maurrasa, Władysława Studnickiego (mówi o nim jako o swoim mistrzu, jako o człowieku, którego poglądy podzielał, a przecież Studnicki był oskarżany o kolaborację z Niemcami hitlerowskimi), Philippe'a Petaina… O tym ostatnim napisał, że zaoszczędził Francji losu Polski w 1939 roku.
Pytałem o relacje polsko-czechosłowackie w czasie wojny, o jego, Mackiewicza, pomysły polityczne, np. unię włosko-polsko-węgierską. O jego stosunek do Anglii. O obronę króla Stanisława Augusta, o politykę Józefa Becka. Także o krytykę "Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego" i o "Zniewolony umysł" Miłosza (stawiał go wyżej od dorobku Prousta).
Rrozmawialiśmy też o idei zjednoczonej Europy widzianej oczyma Cata-Mackiewicza.
Wacław Holewiński
27:50 2023_02_28 21_30_52_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Publicystyka Stanisława Cata-Mackiewicza (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: Jan Sadkiewicz
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 21.30
mg