Lubiłem w góry chodzić sam jeden. / Pamiętam Skole, Trościan, Ławoczne, / Buki miedziane, sny podobłoczne. / Ten świat był w Stryju. Zielona siedem - pisał w jednym z wierszy Kazimierz Wierzyński.
Pisarz urodził się 130 lat temu - 27 sierpnia 1894 roku w Drohobyczu. Ojciec poety pracował na kolei, dlatego często razem z rodziną zmieniał miejsca zamieszkania. Dzieciństwo i młodość poety związane są z małymi galicyjskimi miasteczkami, takimi jak Posada Chyrowska czy właśnie Stryj, gdzie chodził do gimnazjum.
Do tej galicyjskiej prowincji i karpackich krajobrazów Wierzyński tęsknił podczas długich lat emigracyjnego wygnania. W wierszu skierowanym do kompozytora Romana Palestra, emigranta - tak jak i on - pisał:
Palester ze Śniatyna, /Ja z Drohobycza, /otwórz okno: ta sama Wielka prowincja/ Galicyjsko-słowicza./…/ Ta sama prowincja, /Ta sama ojczyzna, /Bywało nasza, /Teraz cudza.
22:43 Dwójka WIERZYŃSKI I GALICJA 26.08.2024.mp3 Wierzyński i Galicja (Kręgi bliskości - Rok Kazimierza Wierzyńskiego/Dwójka)
W kolejnej audycji z cyklu "Kręgi bliskości", przygotowanej z okazji Roku Kazimierza Wierzyńskiego, o związkach poety z Galicją, o jego rodzinie, o twórczości związanej z miejscem urodzenie poety opowiedział Paweł Kądziela – edytor książek Kazimierza Wierzyńskiego.
***
Tytuł audycji: "Kręgi bliskości - Rok Kazimierza Wierzyńskiego" w paśmie Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Dorota Gacek
Data emisji: 26.08.2024
Godz. emisji: 19.30
am/pg