Przed premierą "Salome": starałem się "zobaczyć" to słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:00
- W teatrze radiowym najistotniejsze są dla mnie inspiracje filmowe - mówił w Dwójce Dariusz Błaszczyk, reżyser słuchowiska "Salome" według sztuki Oscara Wilde'a. Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę na naszej antenie.
Audio
  • Przed premierą "Salome": rozmowa z Dariuszem Błaszczykiem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Anna Cieślak, odtwórczyni roli Salome, i Dariusz Błaszczyk, reżyser słuchowiska
Anna Cieślak, odtwórczyni roli Salome, i Dariusz Błaszczyk, reżyser słuchowiskaFoto: Wojciech Kusiński

Dariusz Błaszczyk jako artysta interdyscyplinarny próbował swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. - Moje różnorodne doświadczenia artystyczne nakładały się na siebie i przenikały - opowiadał. - Dopiero po latach zobaczyłem, jak konsekwentne były moje wybory. Próby dźwiękowe i muzyczne przydały mi się w filmie i w teatrze radiowym. Czuję, że dobrze znam tę materię - dodał.

- Podchodzę do produkcji teatru radiowego nie w sposób teatralny, ale w sposób filmowy - mówił Dariusz Błaszczyk. - Począwszy od nagrywania aż do montażu daną scenę staram się nie tylko słyszeć, ale przed wszystkim widzieć. Chcę, żeby dźwięki dawały wyobrażenia wizualne. Nie traktuję też słuchowiska jako spektaklu teatralnego. To raczej osobny utwór dźwiękowy, w którym są różne plany i w którym swobodnie można przepływać od sytuacji zewnętrznych do sytuacji wewnętrznych - powiedział.

Sztuka Oscara Wilde'a "Salome" w przekładzie Antoniego Libery zostanie zaprezentowana słuchaczom Dwójki w niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem". Główną rolę w spektaklu gra Anna Cieślak. Partnerują jej m.in. Mariusz Bonaszewski, Andrzej Chyra i Edyta Olszówka. - Moja fascynacja "Salome" wynikła nie tyle z twórczości Oscara Wilde’a, ile z zainteresowania grafikami Aubreya Beardsleya, który stworzył grafiki do książkowego wydania sztuki w 1896 r. - wyznał Dariusz Błaszczyk. - Te dziwne obrazy oddziałały na mnie bardzo silnie i to one właśnie skłoniły mnie do realizacji tego słuchowiska - dodał.

Audycję prowadził Jacek Wakar.

Czytaj także

Auden - włóczęga kupuje dom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:00
- To było nie tylko miejsce pobytu. To było duchowe doświadczenie osiedlenia się po długim okresie nomadyzmu - mówiła w Dwójce Julia Fiedorczuk o domu Wystana Hugh Audena, któremu poeta poświęcił tom "W podziękowaniu za siedlisko".
rozwiń zwiń