W przyszłym roku minie 60 lat od śmierci Czesława Straszewicza. W tomie, który obecnie otrzymaliśmy, znalazł się utwór bodaj najważniejszy w jego dorobku, dylogia "Turyści z bocianich gniazd". Mojego gościa zapytałem o porównania "Turystów" z "Trans-Atlantykiem" Witolda Gombrowicza, o to, czy te porównania są uzasadnione.
Trzeci tom "Dzieł", liczący 850 stron, to także korespondencja. Straszewicz nie lubił pisać listów, niektóre na nim wymuszano. Najstarszy ze znanych to list autora "Turystów z bocianich gniazd" do matki, zabawny, z obozu harcerskiego, i przede wszystkim korespondencja z Jerzym Giedroyciem i Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Niezwykłe jest to, że z oboma Straszewicz potrafił zachować przyjacielskie relacje, choć, jak wiemy, panowie, delikatnie mówiąc, za sobą nie przepadali.
Trzy tomy, prawie 2,5 tysiąca stron - Czesław Straszewicz wraca do polskich czytelników z całością swego dorobku.
Gościem Wacława Holewińskiego był profesor Maciej Urbanowski.
-
W grudniu 2022 roku do rozmowy o "Pismach" Straszewicza zaprosiliśmy dwójkę badaczy, którzy przygotowali publikację: panią profesor Violettę Wejs-Milewską oraz profesora Macieja Urbanowskiego. Opowiadali oni m.in. o tym, kim był Straszewicz, o jego domu rodzinnym, przedwojennej działalności literackiej, "Buncie Młodych" i "Polityce", a także o losach wojennych. Również o tym, dlaczego 30 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pisarz, który przed wojną był uznawany za talent większy od Gombrowicza, wciąż pozostaje zapomniany.
W drugiej części rozmowy opowiadaliśmy o zawartości obu tomów "Pism". O opowiadaniach, publicystyce, variach z pierwszego tomu oraz powieściach, komentarzach radiowych, sztukach z tomu drugiego…
Czytaj także:
28:09 2022_12_23 21_31_01_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Czesław Straszewicz z całością swego dorobku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Wacław Holewiński
Gość: prof. Maciej Urbanowski
Data emisji: 23.12.2022
Godzina emisji: 21.30
djr
kor