- Była to osobowość niejednoznaczna – mówił o Thomasie Stearnsie Eliocie Jerzy Jarniewicz. - Przy całej swojej posągowości, dramatyczności, erudycji i elitaryzmie wykonywał gesty zaskakujące – przekonywał anglista, przytaczając fakty zarówno z biografii Eliota, jak i z jego twórczości.
Frapować mogą bowiem i zamiłowanie poety do przebieranek czy swoistego makijażu ("pudrował się na zielono"), i cykl wierszy o kotach. Te ostatnie, znakomite, wpisujące się w tradycję angielskiej literatury dla dzieci, poruszają jednocześnie typowe tematy eliotowskie: zagadnienia aksjologii czy religijności we współczesnym świecie.
Pod pewny względami Eliot, mówił Jerzy Jarniewicz, realizował konsekwentny program życiowy: dążył do niego, przyjmując brytyjskie obywatelstwo, wstępując do Kościoła anglikańskiego, w końcu porzucając poezję. Jego trzy wielkie poematy ("Pieśń miłosna", "Ziemia jałowa" i "Cztery kwartety") również są kolejnymi etapami na drodze do znalezienia sensu w rozsypanym, wydrążonym świecie.
***
Tytuł audycji: "Strefa literatury"
Prowadziły: Dorota Gacek i Iwona Malinowska
Goście: Jerzy Jarniewicz (anglista, tłumacz, poeta), Janusz Majcherek (krytyk teatralny)
Data emisji: 11.01.2015
Godzina emisji: 18.00
jp/mc