Stypendium Baczyńskiego dla Różewicza. "Szukano poety niekoniecznie takiego samego"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:41
- Kapituła stypendium brała pod uwagę poetów wybitnych, ale nieco starszych. Oprócz Różewicza inni z pokolenia Baczyńskiego nie przeżyli. Ani Gajcy, ani Trzebiński. Zbigniew Herbert był już nieco za stary do otrzymania takiej nagrody - mówiła w Dwójce profesor Marta Wyka.
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP
radiobaczynski_okladka.jpg
Posłuchaj specjalnego kanału - Radio Baczyński

Matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - Stefania Baczyńska - długo nie mogła pogodzić się z wiadomościami o tragicznej śmierci syna. Zaakceptowała je dopiero po ekshumacji powstańczych grobów i odnalezieniu jego ciała.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Ponieważ w Powstaniu Warszawskim zginęła również żona Krzysztofa - Barbara - jego matka pozostała jedyną spadkobierczynią i zarazem opiekunką literackiego dorobku poety, którego talent objawił się tak wcześnie i zdążył przez cztery wojenne lata wydać znakomity plon.


Posłuchaj
27:16 Dwójka strefa literatury 6.08.2021.mp3 Stypendium Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla Tadeusza Różewicza (Strefa literatury/Dwójka) 

Stefania Baczyńska, w porozumieniu ze znakomitymi czytelnikami i wielbicielami wierszy jej syna - Kazimierzem Wyką, Jerzym Andrzejewskim i Jerzym Turowiczem - zdecydowała się z pieniędzy pochodzących z publikacji tych wierszy ufundować stypendium dla młodego poety.

Krzysztof Kamil Baczyński forum 1200.jpg
Wspominając Baczyńskiego...

Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

To stypendium przyznano tylko raz - w 1948 roku otrzymał je Tadeusz Różewicz, rówieśnik Baczyńskiego, który pod koniec wojny stracił ukochanego brata Janusza, ale sam przeżył i stał się jednym z najwybitniejszych literackich świadków okrucieństwa wojny.

- W 1947 roku ukazał się tom wierszy Różewicza "Niepokój". Stefania Baczyńska na pewno znała wiersze Różewicza, bo do nagrody stypendialnej jego kandydaturę wysunął Jerzy Andrzejewski. To, że Baczyńska zgodziła się z tą kandydaturą, wynikało ze znajomości tych wierszy i z głębokiego przejęcia tymi wierszami. Był tam przecież m.in. utwór "Dwa wyroki" poświęcony matce. Jak to napisał potem Różewicz w tomie "Matka odchodzi", myśląc o swojej matce, "matka Krzysztofa, matka Janusza, matka Syna Człowieczego, nasza matka" - tłumaczyła Małgorzata Wichowska z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Więcej o tej szczególnej sztafecie głosów i niezwykłej więzi Baczyńskiego i Różewicza z ich matkami w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gościeprof. Marta Wyka (Uniwersytet Jagielloński), Małgorzata Wichowska (Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza), prof. Tomasz Żukowski (Instytut Badań Literackich PAN)

Data emisji: 2.07.2021

Godzina emisji: 22.20

Czytaj także

Czyste myśli Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:17
Skany wierszy i notatek Tadeusza Różewicza zostały wydane w książkach "Historię pięciu wierszy" i "Kartoteka: reprint" . Można na chwilę zajrzeć poecie przez ramię i przekonać się, że pisanie wierszy, które są czyste jak myśli, nie jest taką prostą sprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uciekaj moje serce"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 18:00
Jej życie to prawdziwa love story. Historia miłości niespełnionych. "Króliczek goniony" był przez nią przez całe życie, całe, bo w dzieciństwie także nie zaznała uczucia, jakiego pragnęła. Nikogo nie mamy prawa osądzać, może po prostu cała ta historia wzięła się z pragnień, którym nikt nie był w stanie sprostać. Jej serce było zbyt pobudliwe.
rozwiń zwiń