Kryzys na Cyprze. Sytuacja jest krytyczna

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 17:41
- Dochodzimy do sytuacji, kiedy po prostu zaczyna brakować pieniędzy - mówił w Dwójce Paweł Dobrowolski, ambasador RP na Cyprze.
Audio
  • Jerzy Buzek o kulturze w Parlamencie Europejskim (Magazyn europejski/Dwójka)
  • Paweł Dobrowolski o kryzysie na Cyprze (Magazyn europejski/Dwójka)
  • Marshall Marcus o Nagrodzie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej (Magazyn europejski/Dwójka)
Gdzieś na Cyprze
Gdzieś na CyprzeFoto: Maria Szul

Podstawową przyczyną kryzysu na Cyprze jest katastrofalna sytuacja finansowa kraju. Rząd Cypru miał do wyboru albo bankructwo kraju, albo drastyczne rozwiązania finansowe. Druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla kraju. Cypr uchodzi za tzw. raj podatkowy. Oznacza to, że są tam niskie podatki, przez co zagraniczni inwestorzy bardzo chętnie lokowali tam swoje pieniądze. Doprowadziło to do nadmiernego rozrostu sektora bankowego, a jak wiadomo, kryzys finansowy ostatnich lat dotyka przede wszystkim sektor bankowy. Ponadto cypryjskie banki masowo inwestowały w Grecji, która obecnie znajduje się na skraju bankructwa. To również wpłynęło na kryzys finansowy na Cyprze.

Paweł Dobrowolski mówił w "Magazynie europejskim" Dwójki, że sytuacja na Cyprze jest krytyczna. Ambasador Polski w Nikozji podkreślił, że Cypryjczycy z każdym dniem mają coraz większe obawy o los swoich pieniędzy. - Dostrzegam i w rozmowach i w takim poczuciu ulicy cypryjskiej niezwykłe przygnębienie i jednak także lęk. Dochodzimy do sytuacji, kiedy pieniędzy zaczyna brakować. Tutejsze ministerstwo finansów ogłosiło, że do wypłat dla pracowników sfery publicznej zabrakło 75 milionów euro do 24 kwietnia. Te pieniądze trzeba znaleźć. Od maja Cypr przechodzi na kroplówkę europejską . Te pieniądze, które przyjdą będą łatały ogromną dziurę - zaznaczył Dobrowolski.

Poza tym w "Magazynie europejskim" Tomasz Obertyn rozmawiał o Nagrodzie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej - z szefem orkiestry Marshallem Marcusem. W tym roku po raz pierwszy orkiestra przyznała nagrodę "Wielcy Europejczycy". Nagroda została ustanowiona w celu wyróżnienia oraz podkreślenia dokonań osób, które w swoim prywatnym i zawodowym życiu przyczyniły się do kulturalnego, a przede wszystkim muzycznego rozwoju młodzieży. Pierwszym wyróżnionym został polski kompozytor Witold Lutosławski (1913 - 1994), którego setna rocznica urodzin jest uroczyście obchodzona w tym roku w Polsce.

Również w "Magazynie europejskim" Beata Płomecka rozmawiała z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem o obecności kultury we Wspólnocie.

Zobacz więcej na temat: Cypr dzieje się
Czytaj także

Bank Światowy proponuje Cyprowi pomoc

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 19:24
Bank Światowy jest gotowy udzielić Cyprowi technicznej pomocy w uporaniu się z obecnym kryzysem gospodarczym - oświadczył szef BŚ Jim Yong Kim.
rozwiń zwiń