Szefowie światowych muzeów już od XIX wieku zastanawiali się jak działać na rzecz osób z dysfunkcjami. - Pierwsze programy edukacyjne o charakterze warsztatów, artoterapii, były prowadzone w instytucjach muzealnych. Troszkę o tym zapomniano i teraz jest bardzo ważny moment, kiedy wracamy do tych koncepcji - mówi profesor Dorota Folga-Januszewska, członek Międzynarodowej Rady Muzeum ICOM.
Projekt "Zero barier - muzea dla niepełnosprawnych" jest częścią większej inicjatywy, która jest prowadzona pod hasłem "Zero barier". - W tym projekcie zajmujemy się szczególnie muzeami, jako obiektami, które wymagają przystosowania dla osób z różnego typu dysfunkcjami. Mamy również stronę internetową, poświęconą miejscom turystycznym, przyjaznym dla niepełnosprawnych oraz wydajemy pierwszy w naszym kraju ogólnopolski przewodnik turystyczny "Zero barier - Polska bez ograniczeń" - mówi Maciej Niepogodziński z fundacji Zero barier.
Wiele w tym zakresie robi się m.in. w Poznaniu. - W pierwszej kolejności niweluje się bariery architektoniczne, montuje się windy, wykonuje się podjazdy, jest też dużo informacji dźwiękowych dla osób niewidomych. Coraz częściej mówi się również o tłumaczach języka migowego - opowiada Olgierd Kosiba z platformy edukacyjnej migaj.eu.
Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl
Maciej Niepogodziński przyznaje, że impulsem do pracy był fakt, że nie można było dotychczas znaleźć informacji na temat przystosowania danych miejsc dla osób niepełnosprawnych. - Stwierdziłem, że takich rzeczy po prostu nie ma jeszcze w Polsce. Nie ma integratora, gdzie osoby z różnego typu dysfunkcjami mogą znaleźć informacje o tym, gdzie warto się wybrać, co warto zobaczyć i w jakim stopniu te miejsca są przystosowane dla nich - mówi pracownik fundacji Zero barier.
Dlaczego inicjatywa ta ma tak duże znaczenie? Posłuchaj całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.
Audycja "Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.
(sm, gs)