Ceaușescu uciekający zacinającą się windą. Wskakujący w ostatniej chwili do przeładowanego notablami helikoptera. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, gdy został wraz z żoną wyrzucony z pojazdu, próbujący jechać autostopem…
W książce, prócz tych iście filmowych scen, nie zabrakło opisania, w jaki sposób ten biedny mieszkaniec jednej z rumuńskich wiosek, bez wykształcenia, zaszedł tak wysoko. I jak stał się oprawcą.
Jak przypominał Piotr Kofta, Ceaușescu na początku lat 70. postanowił zrobić sobie "małą rewolucję kulturalną": - Odbył parę wizyt w Korei Północnej, był absolutnie zachwycony tamtejszym kultem jednostki. Zaczął dokręcać śrubę i wpadać w obsesje…
W audycji rozmawialiśmy również o innej książce poświęconej Rumunii: wywiadzie rzece "Moja ojczyzna była pestką z jabłka", który z Hertą Müller przeprowadziła Angelika Klammer. Noblistka opowiada w nim nie tylko o swoim życiu w komunistycznej Rumunii i powstawaniu kolejnych książek, ale ponad wszystko pokazuje, jak historia pojedynczego człowieka splata się z historią w wielkim wymiarze.
***
Tytuł audycji: Czytelnia
Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz
Goście: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy)
Data emisji: 10.09.2016
Godzina emisji: 12.30
jp/gs