Wpływ, jaki wywarł na światową literaturę ten amerykański pisarz i poeta, żyjący w pierwszej połowie XIX wieku (zmarł, mając zaledwie 40 lat), jest odczuwalny po dzień dzisiejszy.
Edgar Allan Poe zasłynął przede wszystkim jako autor krótkich opowiadań, prekursor historii kryminalnych, horroru i science fiction w literaturze. Jego twórczość inspirowała Dostojewskiego, Baudelaire'a, Verne'a, Lovecrafta, Grabińskiego, jak i całą rzeszę poetów surrealistycznych.
"Opowieść Artura Gordona Pyma" to jedyna ukończona powieść Edgara Allana Poe. Wydana w roku 1838, w dwóch tomach, opisuje niezwykłe losy tytułowego bohatera, który wyrusza w podróż na gapę, na statku wielorybniczym "Grampus". Doświadcza wielu przygód: sztormów morskich, buntu załogi, katastrof okrętowych, kanibalizmu czy nadprzyrodzonych zjawisk z pogranicza koszmaru.
W.H. Auden i J.L. Borges, wspaniali pisarze żyjący już w XX wieku, głoszą niezależnie, że to najlepsza rzecz, jaką Poe napisał.
Projekt "Radiobook"
"Opowieść Artura Gordona Pyma", w przekładzie Stanisława Sierosławskiego (lingwisty, literata i przyjaciela Stanisława Przybyszewskiego), została zinterpretowana w studiach Polskiego Radia, w 1995 roku, przez nieżyjącego już aktora filmowego i teatralnego, a przede wszystkim znakomitego lektora oraz aktora i reżysera dubbingowego - Krzysztofa Kołbasiuka.
Opowieść Artura Gordona Pyma #01 | Edgar Allan Poe Profil: Radiobook
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
kk