"Ptaki Ameryki" i "Nadzieja". Kobiece rozterki i wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2025 12:00
W "Czytelni" Marcin Gaczkowski i Piotr Kofta zrecenzowali powieść "Ptaki Ameryki" Loorie Moore oraz "Nadzieję" pióra J. M. Coetzee.
Lorrie Moore Ptaki Ameryki, J. M. Coetzee Nadzieja
Lorrie Moore „Ptaki Ameryki”, J. M. Coetzee „Nadzieja”Foto: materiały promocyjne

Lorrie Moore "Ptaki Ameryki"

"Och, ależ męka to całe życie" – myśli bohaterka jednego z opowiadań Lorrie Moore. Bo jak inaczej postrzegać codzienność, w której dzieci umierają, mężowie zdradzają, rodzice odchodzą, a ludzie są po prostu nieżyczliwi?


Posłuchaj
29:27 Czytelnia 2025_02_15-12-00-25.mp3 "Ptaki Ameryki" i "Nadzieja". Kobiece rozterki i wyzwania (Czytelnia/Dwójka)

 

To właśnie o życiowych rozterkach – małych i dużych – pisze jedna z najznakomitszych współczesnych amerykańskich pisarek. W tomie Ptaki Ameryki Moore z delikatnością pisze o tych, którzy się boją, są samotni, a ich decyzje i wybory wydają się czasem wątpliwe. Koncentruje się na postaciach, które coś uwiera, oddziela emocjonalnie od innych ludzi, którym wewnętrzne pęknięcia uniemożliwiają choćby chwilowe pochwycenie szczęścia. Jednak w jej prozie trud istnienia nie jest pozbawiony subtelnego humoru i głębokiej empatii. Wszak czym innym jest życie niż splotem tragikomicznych zdarzeń?

Zbiór opowiadań zdobył Międzynarodową Nagrodą Literacką przyznawaną przez "Irish Times", otrzymał tytuł Książki Roku w rankingu „New York Timesa” oraz stał się bestsellerem.

M. Coetzee "Nadzieja"

Opowieści o kobiecych sekretach i tęsknotach.

Mężatka na nowo odkrywająca swoją kobiecość. Seniorka rodu przeżywająca drugą młodość. Rowerzystka mierząca się z własnymi lękami w starciu z agresywnym psem. Wreszcie Elizabeth Costello – ulubiona postać pisarza – w obliczu śmierci. W snutych przez Coetzeego historiach każda z tych bohaterek staje się przewodniczką po świecie uczuć, gdzie strach i nienawiść splatają się z miłością, pożądaniem i potrzebą wolności.

Przemierzając wąskie Nicei, zaglądając za mury hiszpańskich i prowansalskich domów, badamy granice moralności, pragnień i tożsamości – tematy od lat obecne w twórczości jednego z najważniejszych na świecie żyjących pisarzy.

I odkrywamy, że każdy człowiek nosi w sobie tajemnicę, której nie potrafi w pełni pojąć.

W "Nadziei" Coetzee patrzy na świat oczami kobiet, ukazując najgłębsze ludzkie tęsknoty. Bez patosu, lecz czułością, która zachwyci każdego wrażliwego czytelnika.

[Powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Marcin Gaczkowski i Piotr Kofta

Data emisji: 15.02.2024

Godz. emisji: 12.00

dz/zch

Czytaj także

Po wybuchu wojny zaatakowała zima. "Trzeba spalić stół, spać w ubraniach"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 05:50
Strasznym zrządzeniem losu pierwsza zima II wojny światowej, zima 1939/1940, okazała się czasem niespotykanie srogich warunków pogodowych. "Mróz jest taki, jak gdyby zamarznięte było powietrze", notowała w swoim dzienniku wojennym Zofia Nałkowska.
rozwiń zwiń