"Kiedy będziesz gotowy, idź: osiem opowieści o ludziach na drogach donikąd”/ "Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 16:59
W audycji "Czytelnia" Iwona Rusek i Piotr Kofta przybliżą książki: Wojciech Gunia "Kiedy będziesz gotowy, idź: osiem opowieści o ludziach na drogach donikąd", Magdalena Grzesiak "Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych". 
Okładki książek Wojciech Gunia Kiedy będziesz gotowy, idź: osiem opowieści o ludziach na drogach donikąd, Magdalena Grzesiak Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych.
Okładki książek Wojciech Gunia "Kiedy będziesz gotowy, idź: osiem opowieści o ludziach na drogach donikąd", Magdalena Grzesiak "Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych". Foto: mat.pras.

"Kiedy będziesz gotowy, idź: osiem opowieści o ludziach na drogach donikąd”

Zbiór ośmiu opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest ruch - ruch daremny, błądzenie, bezcelowe krzątanie (albo niemożliwe do zrealizowania pragnienie ruchu) w poszukiwaniu wyjścia z dotychczasowej sytuacji egzystencjalnej.

Bohaterowie tych tekstów próbują zmienić swoje życie, nadać mu jakiś sens lub kierunek, ale ciągle coś trzyma ich w miejscu i nie pozwala na zmianę: traumy, nierozwiązane sprawy, doświadczenie przemocy, brak sprawczości, wrodzone ograniczenia lub opresyjne, warunkujące wychowanie. Tłem tych zmagań jest świat-więzienie, świat na krawędzi: realności i sennego koszmaru, dnia i nocy, pokoju i wojny.

 "Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych"

"Sublimacja” to intrygujący artystycznie, a zarazem psychologicznie tom, składający się z dziesięciu  opowiadań, których autorka dokonała złożonego zabiegu przepuszczenia dramatu miłosnego przez pryzmat oniryzmu i groteski. A gdy pada słowo ‘dramat’, to słusznie myślimy o rozpaczy, nieznośnej udręce, cierpieniu. Jak wiadomo, nie ma dobrej konwencji literackiej, pozwalającej oryginalnie i bez banałów mówić o miłosnej traumie, o zranionej dumie i sponiewieranym uczuciu. Tymczasem te krótkie prozy ukazują taką możliwość, bo przenoszą je w inną rzeczywistość, w inny wymiar, wstawiając je w psychodeliczny cudzysłów. Łączy je problematyka ceny psychicznej, jaką przychodzi kobiecie płacić za miłość oraz wysiłek leczenia duchowych okaleczeń po zrujnowanym związku. (Prof. Stanisław Bereś)

[opisy pochodzą od wydawców]

***

Na audycję Czytelnia w sobotę (26.04) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

Czytaj także

Marek Bieńczyk "Rondo Wiatraczna" oraz Marcin Wicha/ Agnieszki Rayss "Kamionek"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2025 12:00
W audycji "Czytelnia" Piotr Kofta i Marcin Gaczkowski przybliżyli książki: "Rondo Wiatraczna" Marka Nieńczyka oraz "Kamionek" Marcina Wicha i Agnieszki Rayss. 
rozwiń zwiń