"Amy" portret pokolenia, bez gadających głów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 03:57
- Wśród filmów o muzykach "Amy" należy do czołowych osiągnięć. Z dostępnych materiałów udało się skleić piękną i bardzo wstrząsającą historię - mówi krytyk Andrzej Kołodyński.
Audio
  • Marta Strzelecka rozmawia z Andrzejem Kołodyńskim o dokumencie „Amy” na tle innych dokumentów muzycznych (Pop-południe/Dwójka)
Dokument o Amy Winehouse przygotowany w czwartą rocznicę jej śmierci przez Asifa Kapadia już teraz typowany przez branże filmową na dokumentalnego Oscara w 2016 r. Film znalazł się wśród obrazów otwierających 15. edycje MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Dokument o Amy Winehouse przygotowany w czwartą rocznicę jej śmierci przez Asifa Kapadia już teraz typowany przez branże filmową na dokumentalnego Oscara w 2016 r. Film znalazł się wśród obrazów otwierających 15. edycje MFF T-Mobile Nowe HoryzontyFoto: materiały prasowe MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

"Amy" Asifa Kapadii to dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Film zrealizowany został z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych. Z bardzo bliska pokazuje jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami. - Dokument jest jedynym gatunkiem, który nie ma ścisłej definicji i mówię to jako nauczyciel akademicki. Mam kłopoty ze studentami, bo usiłuję im wytłumaczyć co to jest dokument i oni mają szereg kontrargumentów - opowiada Andrzej Kołodyński.

Krytyk filmowy jest zdania, że reżyserowi filmu "Amy" udało się stworzyć portret pokoleniowy. - Ona jest jednak córką swoich czasów, ze swoją nerwicą, stosunkiem do partnerów. Amy jest reprezentantką czegoś szerszego i ta szerokość spojrzenia w filmie bardzo mi się podobała - podkreśla redaktor naczelny miesięcznika "Kino".

Gość Marty Strzeleckiej opowiadał o momencie załamania piosenkarki, ocenił inne filmy na temat muzyków oraz skomentował brak gadających głów w obrazie Asifa Kapadii.

***

Tytuł audycji: Pop-południe

Prowadzi: Marta Strzelecka

Goście: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino")

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 16.22

sm/bch

 

Czytaj także

Duch ojca dopada Amy Winehouse w czyśćcu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 19:00
- Ona próbowała przez całe życie uciec przed swoimi korzeniami: rodzinnymi i żydowskimi. By stać się sobą, musiałaby symbolicznie zabić ojca - mówiła Marii Spiss o bohaterce swojej sztuki "Amy. Klub 27".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zadie Smith: nie chcę cofać się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 17:00
- Kiedy czytam świetne książki Eleny Ferrante, nie chcę cofać się do XIX wieku - mówi Zadie Smith. - Owszem, uwielbiam "Madame Bovary", ale czuć, że tę książkę napisał mężczyzna.
rozwiń zwiń