Poprzedni album - z roku 2014 - nagrany z Elwirą Janasik (mezzosopran) został świetnie przyjęty przez słuchaczy i krytyków. To zainspirowało mnie do wydania następnej płyty – z pieśniami na głos basowy. Specjalnie na potrzeby tego projektu kilka pieśni zostało przetransponowanych dla skali basowej. Do udziału w nagraniu zaprosiłam znakomitego młodego śpiewaka Michała Dembińskiego, z którym współpracuję od kilku lat.
Szesnaście wybranych pieśni, od jednominutowych miniatur wokalnych ("Wyjazd na wojnę" i "Piosnka żołnierza") do wielozwrotkowych pieśni ("Stary kapral" oraz ballada "Dziad i baba") to niezwykłe bogactwo wątków. Połowa utworów podejmuje temat wojny i żołnierskiego rzemiosła (ballada "Trzech budrysów", "Pieśń wojenna", "Czarny krzyżyk", "Korale", "Kozak").
Drugi obszerny blok utworów to "Treny" do poezji Jana Kochanowskiego. Moniuszko wybrał cztery "Treny" (III, V, VI, X), obrazujące różne stadia narastającej rozpaczy ojca po śmierci dziecka. Na szczególną uwagę zasługuje potraktowanie przez niego tekstu literackiego - kunsztownie ułożonego, pełnego epitetów i porównań, apostrof i pytań retorycznych. Moniuszko podporządkował przebieg fraz muzycznych i zmienny nastrój podziałowi treści na fragmenty stanowiące całość myślową. W rezultacie powstały pieśni o formie przekomponowanej, niezmiernie rzadkiej w ówczesnej muzyce polskiej.
Program płyty zawiera też piękny erotyk do słów Mickiewicza ("Sen") i… prawdziwą niespodziankę. Oto "Prząśniczka" w wykonaniu basa!
W booklecie płyty oprócz polskich tekstów pieśni zamieszczone są przekłady na cztery języki (angielski, rosyjski, japoński i chiński). To nierymowane, "przezroczyste" tłumaczenia, dokonane prostym współczesnym językiem. Wszystkim osobom pracującym przy wydaniu tego albumu zależy, aby wybitna romantyczna liryka wokalna Moniuszki dotarła do melomanów na całym świecie.
Nagrań dokonano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Jolanta Pawlik-producent "Pawlik Relations" Agency