Słuchowisko "Nie piszę już wierszy". Kazimierz Wierzyński z tęsknoty za ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2024 18:28
W radiowej Dwójce przypomnieliśmy słuchowisko "Nie piszę już wierszy" na podstawie poezji Kazimierza Wierzyńskiego. Produkcja powstała w 2004 roku, reżyserii podjął się Andrzej Zalewski, a przed mikrofonem wystąpili Adam Ferency i Mariusz Benoit.
Adam Ferency w Teatrze Polskiego Radia
Adam Ferency w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

W słuchowisku wykorzystano przede wszystkim wiersze z późnego okresu twórczości Kazimierza Wierzyńskiego (1894-1969), dające wyraz nostalgii za ojczyzną (poeta od roku 1939 przebywał na emigracji) i szukające potwierdzenia tożsamości poprzez powrót do źródeł i wrażliwość na nieprzemijającą urodę świata (to uczucie trwalsze niż biologiczny witalizm, pod znakiem którego debiutował Wierzyński w roku 1919 tomem "Wiosna i wino").

Wykorzystano także prozę z tomów "Cygańskim wozem" i "Moje wspomnienia".

***

Kazimierz Wierzyński "Nie piszę już wierszy" (prod. 2004)

scenariusz i reżyseria: Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

obsada: Adam Ferency, Mariusz Benoit

***

Na audycję "Słuchowisko na lato" zapraszaliśmy w niedzielę (25.08) w godz. 18.30-19.00.

pg

Czytaj także

Kazimierz Wierzyński wobec Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 22:00
O stosunku Kazimierza Wierzyńskiego do rzeczywistości Polski Ludowej w kolejnej audycji z cyklu "Kręgi bliskości" opowiadał Paweł Kądziela - edytor wielu tomów poezji i prozy Wierzyńskiego, redaktor książki gromadzącej wspomnienia o poecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 22:00
Audycja z cyklu "Kręgi bliskości" tym razem była poświęcona pasji Kazimierza Wierzyńskiego do sportu. A mówić jest o czym, bowiem poeta walnie przyczynił się do stworzenia nowoczesnej koncepcji ówczesnego "Przeglądu Sportowego". O pasji poety do sportu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia dr Konrad Niciński z Instytutu Badań Literackich PAN.
rozwiń zwiń