Maciej Obara International Quartet w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
W piątek Mariusz Adamiak oraz Program Drugi Polskiego Radia zapraszają na kolejny wieczór z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej muzyki improwizowanej.
Saksofon - instrument stworzony do jazzu
Saksofon - instrument stworzony do jazzuFoto: Glow Images/ East News

Maciej Obara International Quartet to pierwszy stały międzynarodowy skład artysty, który stanowi pokłosie udziału w projekcie Take 5: Europe działającym przy London Jazz Festival, a który zrzesza najlepszych instrumentalistów z różnych krajów Unii.

Saksofonista i kompozytor Maciej Obara jest jednym z najbardziej obiecujących i interesujących artystów jazzowych młodego pokolenia w Polsce. Nieustannie stawia od przed sobą i współpracownikami zupełnie nowe wyzwania. Muzyk zrealizował już wiele międzynarodowych projektów, m. in. z Antoine Roneyem, Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem czy Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem. Zarazem konsekwentnie podążą on własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat, wypracowując oryginalny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Zainspirowany szeroko rozumianym dorobkiem europejskiej kultury muzycznej, Obara tworzy składy poszukujące inspiracji w wielu gatunkach, sięgające do tradycji tylko po to, by stworzyć nową jakość.
W Maciej Obara International Quartet liderowi towarzyszą wybitny pianista Dominik Wania oraz norwescy instrumentaliści: Ole Morten Vaagan na kontrabasie i Gard Nilssen na perkusji.
Dominik Wania, znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej, jest również stypendystą programu Młoda Polska, dzięki któremu podjął naukę w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza. Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje wachlarz improwizatorskich możliwości.
Ole Morten Vaagan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style: od muzyki bałkańskiej po studyjną muzykę elektroakustyczną, ale zawsze najbliżej jest mu do współczesnej muzyki improwizowanej. Stworzył on między innymi jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji - Motif , z legendarnym Mathiasem Eickiem, laureatem nagrody „DnB Nor Kongsberg Jazz Price”. Ponadto współpracował także z takimi artystami, jak Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält czy Arve Henriksen.
Gard Nilssen jest twórcą dwóch ważnych projektów: free-jazzowego tria Puma i jazzowo-rockowej grupy Bushman's Revenge. W 2010 roku pierwszy z tych projektów został uznany przez magazyn "Down Beat" oraz festiwal Molde Jazz w Norwegii za najbardziej nowoczesny zespół muzyki improwizowanej. Nilssen swoje umiejętności improwizatorskie rozwijał pod kierunkiem Auduna Kleive oraz Jona Christensena. Warto też wspomnieć, że perkusista jest twórcą własnego małego wydawnictwa płytowego Gigafon.

Na koncert Maciej Obara International Quartet zapraszamy do Studia PR im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59, Warszawa) w piątek, 28 lutego o godzinie 20.30.

Bilety kupić można w sklepie Polskiego Radia>>>

mm

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert MUZYKA
Czytaj także

Jazzman Adam Pierończyk: koncert jest jak codzienny maraton

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 16:32
- To nie lada wyzwanie kondycyjne. Moje występy trwają około godziny. W tym czasie nie mam wsparcia kolegów. Nie towarzyszy mi perkusja i kontrabas. Jest tylko jeden saksofon, w który muszę dmuchać. Nie mogę sobie pozwolić na przerwę - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Adam Pierończyk, który wydał swoją solową płytę pt. "The Planet Of Eternal Life".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodek Pawlik: Grammy to skokowy wzrost zainteresowania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:32
- Jest to dar losu, który będę się starał wykorzystać - mówi o zdobyciu nagrody Grammy Włodek Pawlik. Po otrzymaniu amerykańskiego wyróżnienia, muzyk od razu dostał wiele propozycji.
rozwiń zwiń