PIĄTEK – 12 czerwca, godz. 22:05
Artur Daniel Liskowacki – De profundis
– Słuchowisko, zgłoszone do konkursu przez Polskie Radio Szczecin – otrzymało dwa wyróżnienia: nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego (za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności) oraz nagrodę za scenariusz, będący adaptacją dla Sylwestra Woronieckiego.
adaptacja i reżyseria – Sylwestra Woronieckiego
W obsadzie: Danuta Szaflarska, Grażyna Madej, Jacek Polaczek, Jerzy Kownas.
Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie reportaży Artura Daniela Liskowackiego z lat 1988-1989, drukowanych w tygodniku „Morze i ziemia”. Reportaże powstawały w gorącym okresie, odkrywały „białe plamy”. Ludzi, którzy byli ich bohaterami, los rzucił po wojnie na Pomorze Zachodnie: do Szczecina, Stargardu, Trzebiatowa, Trzcińska Zdroju. Słuchowisko składa się z sześciu monologów aktorskich, uzupełnionych krótkimi epizodami z czasu historycznego, odtwarzanymi z pamięci przez samych bohaterów. I tak powstaje historia niemal całego pokolenia Polaków.
SOBOTA – 13 czerwca, godz. 18:00
Alessandro Baricco – Novecento
słuchowisko zgłoszone do konkursu przez Program 3 Polskiego Radia, wyróżnione w dwóch kategoriach: nagrodą za reżyserię dla Janusza Zaorskiego i nagrodą za muzykę dla Włodka Pawlika.
przekład – Haliny Kralowej
adaptacja – Bogumiły Prządki
muzyka – Włodka Pawlika
reżyseria – Janusza Zaorskiego
W obsadzie: Jerzy Radziwiłowicz, Piotr Adamczyk, Krzysztof Banaszyk, Marcin Troński.
„Novecento” to radiowa adaptacja monodramu włoskiego pisarza Alessandro Baricco, opowiadająca historię genialnego pianisty, który zyskał przydomek „największy na oceanie”. W roku 1900 Danny Boodman T.D. Lemon Novecento znaleziony został jako niemowlę na parowcu Virginian przez marynarza, pracującego w pokładowej kotłowni. Stary Boodman przygarnął chłopca i był dla niego ojcem. Opowieść o Novecento snuje jego przyjaciel Tooney – trębacz, który wszedł na parowiec w roku 1927, kiedy sława pianisty wykraczała już poza rejsowy statek. Ta „historia szalona i piękna” – jak mówi narrator, jest również przejmującą opowieścią o samotności i lęku przed niewiadomym i nieskończonym.
NIEDZIELA – 14 czerwca, godz. 18:00
Małgorzata Sikorska-Miszczuk – Walizka
Słuchowisko zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia wyróżnione nagrodą Grand Prix oraz dwiema nagrodami aktorskimi – za rolę kobiecą dla Julii Kijowskiej i za rolę męską dla Ignacego Gogolewskiego.
Reżyseria – Julii Wernio
Realizacja akustyczna – Andrzeja Brzoski
opracowanie muzyczne – Renaty Baszun
W obsadzie: Julia Kijowska, Ignacy Gogolewski, Adam Ferency, Miłogost Reczek, Piotr Machalica, Monika Krzywkowska.
„Walizka” to nie jest sztuka o zabijaniu. To jest sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co kryje bagaż naszych niechcianych wspomnień. Możemy nigdy swojej walizki nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.
Ta historia dotyczy pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości. Ta historia może też dotyczyć obszaru pamięci społecznej – nie chcemy odkryć prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień. Sztuka „Walizka” jest o wierze w uzdrawiającą moc prawdy.