„Procesu” Franza Kafki, w najnowszym przekładzie Jakuba Ekiera, radiowej adaptacji Witolda Malesy i w reżyserii Jana Warenyci, będzie można wysłuchać w sobotę, 5 grudnia o godz. 18.00, w cyklu „Powieść w Teatrze Wyobraźni”. W roli Józefa K. wystąpi Mariusz Kwiecień, a obok niego Julia Kijowska, Grażyna Marzec, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Mastalerz, Sławomir Orzechowski, Zdzisław Wardejn, Andrzej Blumenfeld, Zygmunt Malanowicz, Krzysztof Wakuliński, Arkadiusz Bazak, Maja Cygańska, Bartłomiej Chojecki i Piotr Brzostyński. Słuchowisko opracował muzycznie Marian Szałkowski.
Franz Kafka to jeden z najbardziej fascynujących pisarzy XX wieku. Za jego życia ukazała się zaledwie część opowiadań i fragmenty niedokończonej powieści „Ameryka”. Po śmierci autora jego przyjaciel Max Brod, wbrew woli zmarłego, opublikował kolejno „Proces”, „Zamek” i „Amerykę” oraz inne utwory. „W którąkolwiek spojrzeć stronę, mrok” – tak streszcza zagadkowość „Procesu” jeden z biografów Kafki. Od prawie stu lat filozofowie, teologowie, pisarze i psychologowie na różne sposoby odczytują zarzucone w rękopisie arcydzieło – mimo to paradoks procesu i kary bez oskarżenia wciąż na nowo wymyka się interpretacjom. Kiedy w 1936 roku Józefina Szelińska sporządziła polski przekład „Procesu”, a Bruno Schulz przejrzał go i firmował, nie istniało jeszcze wydanie źródłowe dzieł Kafki. Na tej edycji opiera się najnowszy polski przekład Jakuba Ekiera, zawiera on rozdziały jedynie zaczęte. Uwzględnia zarysowaną w posłowiu wieloznaczną symbolikę powieści oraz przybliża się do szczególnego stylu Kafkowskiej prozy, w której pod maską beznamiętnej relacji kryje się często ironia, a czasami groteskowy wprost humor.
W niedzielę, 6 grudnia o godz. 18.00, w cyklu „Literacka zakładka” Bogumiła Prządka zaprasza na „Benefis Wacława Tkaczuka”. Tegoroczny laureat Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej opowie o pracy dla Polskiego Radia, o swoich słuchowiskach i audycjach – zwłaszcza o bardzo lubianym przez słuchaczy cyklu „Wiersze z gazet i czasopism”, a także o zainteresowaniach literackich i muzycznych. Audycja zostanie wzbogacona materiałami archiwalnymi.
Zapraszamy do słuchania – również za pomocą łącza internetowego: www.polskieradio.pl/sluchaj