Yiyun Li "Tysiąc lat dobrych modlitw"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 12:38
Nowo wydany zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki chińskiego pochodzenia.

Debiutancki zbiór Yiyun Li pokazuje, jak historia, kultura i mitologia splatają się - przypadkiem, a może z nieuchronną koniecznością - tworząc osobowość człowieka i kształtując jego los - od tętniącego życiem Pekinu przez gwarne ulice Chicago do jałowych pustkowi Mongolii.

"Tysiąc lat dobrych modlitw" w mnogości ludzkich biografii odkrywa to, co dla nich wspólne - samotność i niezrozumienie, wyobcowanie i nieuświadomioną tęsknotę. I opisuje te na wskroś ludzkie rozczarowania i niespełnione marzenia z pełną zadumy czułością. Tłem dla opowiadań czyni autorka współczesne Chiny, których obraz - kraju zbyt szybko zachodzących zmian, upadku wartości i zagubienia - szkicuje niczym wprawny chiński malarz: kilkoma pociągnięciami, subtelnie, ale pewnie, chwytając istotę rzeczy.

Za "Tysiąc lat dobrych modlitw" nagrodzono autorkę licznymi nagrodami, w tym: Frank O'Connor International Short Story Award, Hemingway Foundation/PEN Award, Guardian First Book Award oraz California Book Award za debiut. Była także nominowana do Kiriyama Prize oraz Orange Prize w kategorii debiutantów.

/

Yiyun Li urodziła się w 1972 roku w Pekinie, skąd w 1996 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Publikowała m.in. w "The New Yorker", "The Paris Review", "The Gettysburg Review" i "A Public Space". Była stypendystką Lannan Foundation, MacArthur Foundation i Whiting Foundation. Za swój debiutancki zbiór Tysiąc lat dobrych modlitw otrzymała szereg nagród, m.in. Frank O’Connor International Short Story Award, PEN/Hemingway Award, Guardian First Book Award i California Book Award. Powieść Włóczędzy (Czarne 2010) znalazła się w 2009 roku w finale Center for Fiction First Novel Prize, a w 2010 roku została uhonorowana tytułem American Library Association Notable Book. Prestiżowy brytyjski magazyn literacki "Granta" zaliczył autorkę do grona najlepszych młodych pisarzy amerykańskich.