W tym roku na deskach iławskiego amfiteatru, noszącego imię Louisa Armstronga, wystąpi czołówka polskich ”tradycjonalistów” oraz gwiazdy zagraniczne. Festiwal rozpocznie tradycyjna ”Parada Nowoorleańska”. Po niej - już w amfiteatrze - odbędą się przesłuchania w ramach konkursu o „Złotą Tarkę”.
O godzinie 20:00 rozpocznie się koncert ”Jubileuszowy Czar Wspomnień”. Przed publicznością zaprezentują się Sami Swoi, Ragtime Jazz Band, Boba Jazz Band i Terry Lovique and Black International Gospel Singers. Sobotni ”Koncert Galowy” uświetnią Andor's Jazz Band, Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Gunhild Carling Big Band. Koncerty poprowadzą Paweł Sztompke i Andrzej Pawlik.
”Złota Tarka” to też wiele imprez towarzyszących. Przed i po zakończeniu koncertów na terenie miasta odbywać się będą koncerty, jam sessions i bale jazzowe. Drugiego dnia festiwalu na terenie Zakładu Karnego wystąpią Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet & Irena Gałązka. W niedzielę w kościele pw. Brata Alberta odbędzie się msza jazzowa z udziałem Claret's Gospel Choir. Festiwalowi towarzyszyć będą także wystawy.
Organizatorem festiwalu jest Iławskie Centrum Kultury przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem głównym ”Złotej Tarki” jest Związek Artystów i Wykonawców ”Stoart”.
Tradycja „Złotej Tarki” sięga lat sześćdziesiątych. Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w warszawskiej ”Stodole”. Od 21 lat jazzowa muzyka rozbrzmiewa w Iławie - od 1995 roku w amfiteatrze im. Louisa Armstronga, pod fundamenty którego ”węgielną butelkę jazzową” zakopywał w roku 1994 Stanisław Cejrowski, inicjator iławskiego festiwalu. Dyrektorem artystycznym „Złotej Tarki” jest Wojciech Kamiński.
W 2010 roku „Złota Tarka” otrzymała specjalny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tytuł ”Turystycznego Produktu Roku”.
mc/jp