9. Festiwal Kwartesencja

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 12:30
Kwartesencja to festiwal, którego pomysłodawcami i organizatorami od 2004 roku są muzycy Royal String Quartet. Impreza odbędzie się w dniach 8-10 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
9. Festiwal Kwartesencja
Foto: mat. prasowe

O festiwalu:

Mieszanie stylów i gatunków, niekonwencjonalne podejście, odważne łączenie klasyki i nowej muzyki, gwiazdy najlepszych filharmonii i gwiazdy muzycznej alternatywy koncertujące razem, spotkania artystów, którzy dotychczas nie mieli okazji spotkać się razem na jednej scenie – wszystko to definiuje Kwartesencję, która już na stałe wpisała się do kulturalnego kalendarza stolicy.

Szerokim echem odbiły się prezentowane na festiwalu interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego czy George’a Crumba. Z muzykami Royal String Quartet spotkali się na  scenie m.in. jedna z ciekawszych współczesnych pianistek Angela Hewitt, Stephen Kovacevich, tenor Mark Padmore ale również gwiazdy muzyki rozrywkowej – Kayah, Andrzej Smolik czy DJ Lenar. Lista gwiazd, które współtworzyły Kwartesencję nie kończy się – Krzysztof Herdzin, Kapela ze wsi Warszawa, Kwadrofonik ,Urszula Kryger, Andrzej Bauer, Quartet New Generation…

Przykładem różnorodności i otwartości na nowe poszukiwania muzyczne niech będzie zeszłoroczna edycja festiwalu, gdzie miały premierę 2 niezwykłe projekty. Kwartesencję otworzyła  „Nowa Warszawa” – 12 piosenek o Warszawie, zaaranżowanych na nowo i granych przez pianistę Bartka Wąsika wspólnie z  Royal String Quartet, śpiewanych przez Stanisławę Celińską. Drugiego dnia można było posłuchać mieszanki wybuchowej w postaci projektu „Lutostrings”, który połączył skrzypka Adama Bałdycha, kwartet oraz wokalistę Adre’n’alina i był jedyną w swoim rodzaju fuzją muzyki współczesnej, elektronicznej i jazzowej.

9 Kwartesencja to kolejne wyzwania i muzyczne zaskoczenia. Tegoroczna edycja skupi się wokół kwartetów.

Festiwal zaprezentuje się w Studio Koncertowym Polskiego Radia w 3 odsłonach. 8 listopada będzie miało miejsce prawykonanie kwartetu smyczkowego „4 pieces” skomponowanego specjalnie dla Royal String Quartet,  przez jednego z bardziej wyrazistych kompozytorów na mapie europejskiej muzyki współczesnej – Pawła Szymańskiego.

Drugi dzień festiwalu otworzy „Kwartet 3” Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy również „Kwartet 2" skomponowany przez Pawła Mykietyna oraz polskie prawykonanie kwartetu smyczkowego Roba Caseya.

Na finał Kwartesencji – gość specjalny – Ingolf Wunder – wschodząca gwiazda pianistyki; laureat II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Po wspólnych koncertach z kwartetem w berlińskim Konzerthausie i Sejong Center w Seulu, czas na Warszawę. Na zakończenie festiwalu - 4. Koncert G-dur op. 58 Beethovena.

Royal String Quartet

Nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – Royal String Quartet to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom utworów Beethovena, Szymanowskiego, Szostakowicza, Góreckiego, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie polskiej muzyki, m.in. Zarębskiego, Różyckiego czy Bacewicz. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury.

Powstał w 1998 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej, pracując pod kierunkiem prof. Ryszarda Duzia z Kwartetu Wilanów. O artystycznej tożsamości zespołu zdecydowały podyplomowe studia w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett w Kolonii (2001–2004). Wśród muzycznych patronów zespołu ważne miejsce zajmują także członkowie kwartetów Camerata, Amadeus i Chilingirian.

Przełomem w karierze kwartetu było zaproszenie do prestiżowego programu BBC New Generation Artists (2004–2006), promującego najbardziej utalentowanych młodych muzyków z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w festiwalach, rejestracje i transmisje.

Do ważnych osiągnięć RSQ zaliczają się także laury w konkursach w Casale Monferrato (Włochy), Krakowie, Kuhmo (Finlandia) i kanadyjskim Banff. Zespół był też laureatem nagrody fundacji Borletti-Buitoni, którą honorowani są wybitni muzycy u progu światowej kariery.

W styczniu 2009 r. ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta RSQ nagrana dla wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany kwartet Ludomira Różyckiego (premiera fonograficzna). Album zdobył tytuł płyty miesiąca „BBC Music Magazine” i entuzjastyczne recenzje w światowej prasie. Wydarzeniem był kolejny album zespołu z kompletem kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego (Hyperion 2011), wyróżniany przez krytykę jako jedna z trzech najważniejszych interpretacji tego repertuaru. Płytę uhonorowano Editor’s Choice magazynu „Gramophone” i wysokimi ocenami w „BBC Music Magazine”, „Diapason” (5 gwiazdek) i „The Strad”.

Nagrania kwartetu ukazywały się także na płytach wytwórni DUX i BeArTon, dołączane były też do „BBC Music Magazine”. Duży sukces na polskim rynku odniósł album „Kayah & Royal Quartet” (Kayax/Agora 2010), płyty zespołu dwukrotnie otrzymywały również nagrodę polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”. Najnowszym przedsięwzięciem fonograficznym zespołu jest album z kwartetami smyczkowymi Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego – „Penderecki & Lutosławski: String Quartets” (Hyperion), który ukazał się w marcu tego roku

Zespół wielokrotnie występował w Wigmore Hall i Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinů w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskim i berlińskim Konzerthausie, Sejong Center w Seulu, Beijing Concert Hall w Pekinie, Sztokholmskim Konserthus, a także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncerty kwartetu transmitowane były m.in. przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3, telewizję Mezzo i inne media europejskie.

Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce

Elwira Przybyłowska - II skrzypce

Marek Czech - altówka

Michał Pepol – wiolonczela

 

9. Kwartesencja

STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA im. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO,

8-10.11.2013, g. 20.00, wstęp wolny

Program koncertów:

08.11.2013 – Royal String Quartet

L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy F-dur op. 135

P. Szymański – 5 Pieces

P. Szymański – 4 Pieces (2013, napisane dla RSQ) – prawykonanie

09.11.2013

Royal String Quartet

K. Penderecki – Kwartet nr 3

Rob Casey – Kwartet (2013, polskie prawykonanie)

P. Mykietyn – Kwartet nr 2

10.11.2013

Ingolf Wunder (fortepian), Royal String Quartet, Tomasz Januchta (kontrabas)

W. Lutosławski – Kwartet smyczkowy

L. van Beethoven – 4. Koncert fortepianowy G-dur op. 58 (wersja kameralna)

 

Przed i o koncertach zapraszamy do klubu festiwalowego – Nie zawsze musi być chaos, Marszałkowska 19!

 

Organizator: Stowarzyszenie Kwartesencja, Program II Polskiego Radia

Mecenas festiwalu: RTV EURO AGD

Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Antalis, Stołeczna Estrada, Miasto Stołeczne Warszawa, Nowy Teatr, Instytut Adama Mickiewicza,  Instytut Muzyki i Tańca, Nie zawsze musi być chaos

Patroni medialni: TVP Kultura, Glissando, Muzyka w mieście

 

Szczegółowy program na www.kwartesencja.com.pl

Facebook: www.facebook.com/pages/Kwartesencja

Zobacz więcej na temat: MUZYKA