Po nowojorskim sukcesie przeglądu polskich arcydzieł filmowych wybranych przez Martina Scorsese, który odbył się w lutym, organizatorzy - młodzi pasjonaci kina z Polski - planują kontynuować serię pokazów w USA i Kanadzie. W marcu pokazy zawitały do Bostonu, a potem przegląd wyruszy do kolejnych 10 miast amerykańskich. Cykl projekcji "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" w nowojorskim Film Society of Lincoln Center zapełnił 52 procent miejsc w salach.
Jędrzej Sabliński z Di Factory przyznaje, że inicjatywa udała się dzięki spotkaniu z Martinem Scorsese, który wyraził duże zainteresowanie tym, co się dzieje w polskiej rekonstrukcji. - Doszło do niego w czasie jego wizyty w Polsce dwa lata temu. Rozmowa z człowiekiem, który m.in. zajmuje się rekonstrukcją amerykańskich filmów zakończyła się stwierdzeniem "na pewno coś wymyślę" - opowiada Sabiński. Po miesiącu od spotkania dostał on maila od reżysera z propozycją rozmowy na temat przyszłego festiwalu.
W czasie spotkania z Martinem Scorsese Sabliński nie powoływał się na Andrzeja Wajdę i osiągnięcia polskiego kina, które bardzo docenia amerykański reżyser, a na wyniki rekonstrukcji dzieł rodzimej kinematografii. - Musimy w tej materii oddać hołd Witoldowi Sobocińskiemu i Grzegorzowi Molewskiemu - podkreśla przedstawiciel Di Factory.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
- Polskie kino fascynowało mnie od dawna. Kiedy byłem studentem na uniwersytecie nowojorskim nauczyłem się nie tylko jak robi się filmy, ale też po co. Szkoła wykształciła we mnie niezachwianą wiarę w wolną wypowiedź artystyczną na przykładzie włoskiego neorealizmu, francuskiej nowej fali i polskiego kina - mówił w czasie nowojorskiego pokazu Martin Scorsese. Reżysera podczas pokazu nie było osobiście. Jego przemówienie zostało odtworzone.
W czasie cyklu projekcji "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" goście zobaczyli 21 filmów po rekonstrukcji cyfrowej, między innymi "Niewinnych czarodziejów", "Popiół i diament" i "Ziemię obiecaną" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wśród arcydzieł polskiego kina znalazły się też m.in. "Eroica" Andrzeja Munka, "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego, "Krzyżacy" Aleksandra Forda i "Matka Joanna od aniołów" Jerzego Kawalerowicza, a także "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.
Gośćmi audycji byli organizatorzy przeglądu, którzy opowiadali o tym, jak dziś nowocześnie promować polskie kino na świecie i jakie znaczenie ma rekonstrukcja cyfrowa. Jak doszło do realizacji "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema"? Jakie były reakcje amerykańskiej publiczności? Jaki jest ulubiony polski film Martina Scorsese? Posłuchaj całej audycji
W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl
"Rozdroża kultury" poprowadziła Joanna Sławińska.
sm/ag