"Świat się zmienia, Padają mury, otwierają się granice. Teatr też się zmienia. Niezmienne pozostają tylko marzenia... Marzenia młodych ludzi, nasze marzenia" – słyszymy w musicalu. "METRO" to historia ulicznych grajków, śpiewaków i tancerzy, którzy wystawiają swój spektakl na podziemnych peronach. To droga przez marzenia, rozczarowania, pasje, zdrady, młodzieńcze ideały i władzę pieniądza. Ponadczasowa opowieść świętuje w tym roku swoje trzydzieste urodziny.
Janusz Stokłosa o musicalu "Metro": robiliśmy coś fantastycznego
– To była ogromna produkcja. Budżet producencki przekraczał milion dolarów. Dziś ta suma może nie robi aż takiego wrażania. W latach dziewięćdziesiątych to był kwota padająca we wszystkich filmach o Jamesie Bondzie – zauważa z uśmiechem Wiktor Kubiak, producent musicalu.
"METRO" otwierało wiele drzwi
– Ciekawym zjawiskiem było to, że kasting był otwarty dla amatorów, a nie tylko dla zawodowców. Chodziło o to, żeby wpuścić nową krew. W "METRZE" można było usłyszeć świeże głosy, a także zobaczyć naturalność i spontaniczność na scenie, na której pełno jest przecież schematów – opowiada Błażej Grygiel, kulturoznawca. To właśnie w "METRZE" zadebiutowali, dobrze znani dziś aktorzy i piosenkarze, m.in. Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Robert Janowski czy Michał Milowicz.
Tak powstawał musical METRO / BuffoStudio
Musical, który inspirował młode pokolenia
Z biegiem lat okazywało się, że początkujący aktorzy nie są jedynymi osobami, którym "METRO" otworzyło drzwi do artystycznego świata. – To była historia, która pokazała mi, że można żyć z tego, co się kocha. Musical popchnął mnie do działania. Studiuję teraz na londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych. "METRO" miało na to ogromny wpływ. To dzięki niemu odważyłam się na ten krok – wyznaje Anna, miłośniczka spektaklu.
03:09 2021_01_29-11-15-07_Trojka_do_trzeciej_musical_Metro.mp3 METRO - kultowy polski musical ma już 30 lat (Trójka do trzeciej)
"Wejdź z nami do metra"
Musical zapisał się w świadomości Polaków, nie tylko niezapomnianymi utworami, ale też niepowtarzalnym kodem wizualnym. – Logo stworzone przez Andrzeja Pągowskiego do dziś jest bardzo rozpoznawalne. Nie ma możliwości pokazania tego musicalu bez logo. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, robiło to naprawdę ogromne wrażenie – dodaje Kubiak.
Zbliża się Jubileusz Metra i fakt ten nastraja nas sentymentalnie... Czy pamiętacie tę scenę? Czy potraficie wymienić nazwiska artystów, których widzicie na fotografii?
Opublikowany przez Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy Piątek, 15 stycznia 2021
Ponadczasowa opowieść
"METRO" to historia oparta na ponadczasowych wartościach. Miłośnicy spektaklu podejrzewają, że opowieść nigdy nie straci na aktualności. – Musical grany jest już trzydzieści lat, a poruszane w nim problemy są nadal aktualne. To przyciąga ludzi – podkreśla Maciej, który obejrzał spektakl ponad siedemdziesiąt razy.
– Większość musicali jest ponadczasowych, "METRO" także. Tym, co ulega zmianie, są interpretacje. Kręgosłup w postaci historii, z którą każdy z nas może się zidentyfikować, sprawi, że "METRO" zostanie z nami przynajmniej na kolejne trzydzieści lat – zauważa Grygiel.
Musical "METRO" miał swoją premierę 30 stycznia 1991 roku na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Z okazji jubileuszu Teatr Buffo zapowiedział urodzinową transmisję online.
"Świat się zmienia, Padają mury, otwierają się granice Teatr też się zmienia Niezmienne pozostają...
Opublikowany przez Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy Niedziela, 24 stycznia 2021
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 11.15
zch